Początek sierpnia przyniósł silne przeceny na krajowym rynku paliw. Ceny spadają zarówno w hurcie jak i na stacjach paliw. Jest to efekt niższych notowań giełdowych ropy i umocnienia złotego wobec głównych walut. Wyceny ropy Brent obniżyły się na początku tego miesiąca poniżej psychologicznej bariery 100 usd/b i tam pozostają. Są to poziomy porównywalne do tych sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Niestety kurs USD/PLN jest ciągle o ok. 30 gr wyższy niż w tamtym okresie. Stąd, mimo ostatnich spadków cen, do poziomów z lutego 2022, czyli poniżej 6 zł/l ON i Pb95 płaconych przy dystrybutorach jest jeszcze daleko.
Warto w tym miejscu zauważyć, że faktyczne zakupy paliw na stacjach są znacznie tańsze, a to za sprawą 30-groszowego upustu wakacyjnego wprowadzonego przez Orlen, Lotos, BP i Moya.
Ceny na stacjach paliw
Według e-Petrol w połowie 31-tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,86 zł/l i 7,13 zł/t. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia popularnej 95-ki spadła o 33 grosze, a cena diesla obniżyła się o 32 grosze na litrze. Cena średnia autogazu spadła w tym czasie o 4 grosze do 3,27 zł/l.
W hurcie, w tygodniu kończącym się 10-go sierpnia, ceny benzyny 95-oktanów obniżyły się o 30 groszy, podczas gdy cena diesla spadła o 16 groszy na litrze w skali tygodnia.
Warto w tym miejscu zauważyć, że faktyczne zakupy paliw na stacjach są znacznie tańsze, a to za sprawą 30-groszowego upustu wakacyjnego wprowadzonego przez Orlen, Lotos, BP i Moya.
Ceny średnie paliw w detalu: 10-08-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):
• Pb98: 7,65 zł/l (-27 gr/l);
• Pb95: 6,86 zł/l (-33 gr/l);
• ON: 7,19 zł/l (-32 gr/l);
• LPG: 3,27 zł/l (-4 gr/l).
Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).
Ceny paliw w kraju:
Porównanie cen paliw w skali roku:
Rynek ropy:
Notowania ropy Brent spadły w minioną środę (03.08.2022) o blisko 4% po publikacji pokazującej nieoczekiwany i duży wzrost zapasów paliw w USA. Ceny ropy Brent podążają w kierunku 95 usd/b, czyli w okolice wielomiesięcznego dołka z połowy lipca. W ostatnich dniach OPEC+ podniósł wydobycie surowca o skromne 100 tys. baryłek dziennie. Wcześniej nie udało się prezydentowi Bidenowi przekonać Arabii Saudyjskiej do większego wzrostu produkcji. W tym tygodniu notowania surowca rosną lekko, a sprzyja temu spadek oczekiwań skali wzrostu stóp procentowych w USA i w konsekwencji osłabienie dolara. Słabszy dolar przekłada się na skokowe umocnienie złotego, które z nawiązką niweluje odbicie cen surowca.
Andrzej Bąk
Źródło: PKN Orlen, e-Petrol