czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Cena pszenicy spadła w portach o 100 zł/t od początku roku

spot_img

Poniedziałek (04.03.2024) na giełdzie Matif był pierwszym dniem, który przerwał czarną serię spadków cen pszenicy. Tego dnia oferty zakupu ziarna pszenicy k. 12,5% z dostawą do portów rozpoczęły się na poziomie 810 zł/t, potem wraz ze wzrostem cen na giełdzie MATIF lekko wzrosły.

Od początku roku trwa trend spadkowy cen zbóż

02 stycznia 2024 za pszenicę kons.12,5% można było uzyskać w portach 925 zł/t. Po miesiącu  (01.02.2024) cena pszenicy kos. 12,5% spadła w portach do 890 zł/t, a  04.03.2024 za taką samą pszenicę płacono tyko 810-830 z/t. W podobny sposób zmieniały się ceny pozostałych zbóż.

NIskie ceny zniechęcają do sprzedaży

Niskie ceny ziarna wpływają na mniejszą podaż na rynku. Wielu producentów rolnych próbuje przeczekać i sprzedać tylko tyle, ile potrzebują pieniędzy na bieżące funkcjonowanie.

Jest problem z zakupem pszenicy paszowej dobrej jakości

W wielu regionach kraju ceny transakcyjne pszenicy paszowej są powyżej ceny oferowanej w portach. Czy rozwiązaniem problemu będzie znowu import?

Krajowe ceny rzepaku od początku roku zmieniają się bardzo dynamicznie w zakresie od 1700 do 1900 zł/t

W poniedziałek w zakładach tłuszczowych oferowano cenę 1800 z/t za rzepak kupiony bez dopłat za zaolejenie i i 1730 zł/t z dopłatami.

Przykładowe ceny transakcyjne:

Źródło: e-WGT

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x