wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Budowa silosów bez pozwoleń – od kiedy? Jest projekt ustawy

spot_img

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy – Prawo budowlane. Zmiany, jakie proponuje, mają przyczynić się do ułatwienia procesu inwestycyjno-budowlanego prowadzonego na terenie gospodarstw rolnych. 

Prezydent USA: postawimy silosy na granicy Polski dla ukraińskich zbóż

Budowa silosów bez pozwoleń – mniej dokumentów, niższe koszty i szybsza realizacja

Jak podkreśla resort, wprowadzone uproszczenia pozwolą na szybkie i sprawne realizowanie inwestycji budowlanych w gospodarstwach rolnych. Dzięki zmniejszeniu ilości wymaganych dokumentów, obniżone zostaną także koszty ich realizacji. Zmniejszone koszty wynikają z braku konieczności opracowywania projektu budowlanego oraz kosztów nadzoru.

Resort zakłada, że wprowadzone zmiany przyspieszą i ułatwią pozyskiwanie wsparcia przez rolników indywidualnych realizowanego w ramach środków Wspólnej Polityki Rolnej. Warto również podkreślić, że niekiedy procedura uzyskania pozwolenia na budowę, ze względu na jej czasochłonność, uniemożliwia dostarczenie przez rolnika ubiegającego się o wsparcie wszystkich niezbędnych dokumentów, wymaganych do przyznania pomocy.

Nadwyżka budżetowa zostanie przeznaczona na cele pomocowe dla rolników

Projekt nowelizacji zakłada także, że nadwyżka środków finansowych Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, ustalona na dzień 31 grudnia 2022 r., pozostająca po uregulowaniu zobowiązań Zasobu przez Krajowy Ośrodek, nie zostanie wpłacona do budżetu państwa w 2023 r. Zamiast tego środki te zostaną przeznaczone na realizację zadań wynikających z art. 24 ust. 10 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Chodzi m.in. o udzielanie pożyczek na zakup środków do produkcji rolnej, w tym nawozów i środków ochrony roślin, lub na skup, przechowywanie lub przetwarzanie produktów rolnych.

Zmiany w ustawie – Prawo budowlane: Zwolnienie z pozwolenia na budowę dla budynków rolniczych

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę 

  • naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 250 m3 i wysokości nie większej niż 15 m, a także
  • jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Inwestycje te zostaną objęte obowiązkiem zgłoszenia budowy.

Ponadto projekt przewiduje zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia budowy jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Wymóg dołączenia dokumentacji technicznej dla budynków rolniczych

W celu zachowania bezpieczeństwa konstrukcji ustawa przewiduje konieczność dołączenia dokumentacji technicznej w przypadku budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m wykonanej przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.

Nowa ustawa ma zacząć obowiązywać od II kwartału 2023 r.

źródło: Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x