sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Branża drobiarska w fatalnej sytuacji. Spadki cen kolejny tydzień z rzędu

spot_img

Jak już wiadomo, projekt ustawy  nie był niczym neutralnym. Krótko po debatach mogliśmy zauważyć silne obniżki w skupach. Oscylowały one w granicy kilkunastu groszy na kilogramie. Jeśli trend spadkowy utrzyma się, to najbliższe miesiące mogą okazać się jednymi z najcięższych dla polskich hodowców.

Jak prezentowały się ceny drobiu w 3 tygodniu września?

Tak jak można było się spodziewać, w raporcie sporządzonym przez MRiRW w tygodniu 13-20.09.2020 odnotowano dalsze obniżki na rynku skupu kurczaka.

 POLSKA
TOWAR   
 2020-09-202020-09-13Zmiana ceny [%]
kurczęta typu brojler3,233,230,0
indory4, 224,29-1,5
indyczki4,074,11-0,8
kaczki typu brojler4,284,270,1
gęsi tuczone7,417,42-0,1
tuszki kurcząt patroszonych 65%5,025,21-3,6
źródło: ZSRi

Według danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w dniach 14-20.09.2020 cena za kilogram brojlera utrzymała się na poziomie sprzed tygodnia i wynosiła średnio ok. 3,23 zł/netto. Kaczki po zeszłotygodniowej obniżce również utrzymują podobny poziom sprzed tygodnia. W skupie za kilogram kaczki można było uzyskać ok. 4,28 zł/netto.

Cena indyków kolejny raz rysuje się tragicznie. Ich wartość z tygodnia na tydzień spada sukcesywnie. W minionym raporcie cena za kilogram indorów wynosiła ok. 4,29 zł/netto a w obecnym już 4,22 zł. W przypadku indyczków cena spadła o 4 gr względem rozpatrywanego okresu. W skupie można było uzyskać 4,07 zł za kg. W rozpatrywanym okresie ceny tuszek kurcząt patroszonych wynosiły 5,02 zł/netto. To spadek rzędu aż -3,6% czyli 19 gr.

Ciągle pod górkę

Wiatr w oczy i nóż w serce. Tak można podsumować życie polskiego hodowcy. Pandemia dała w kość wszelkim sektorom lecz ten drobiarski po uzyskaniu tytułu kraju wolnego od ptasiej grypy miał nadzieje, że wyjdzie na prostą i zrekompensuje straty z początku roku. Niestety polski rząd postarał się ukrócić te marzenia wprowadzając projekt ustawy o ochronie zwierząt. Kolejne obawy wzbudził wpis europosłanki Sylwii Spurek na mediach społecznościowych nawołującej do kolejnych zmian w hodowli zwierząt:

– Jestem zdecydowanie za. Nie możemy dłużej czekać na decyzje poszczególnych państw, czas na odgórny zakaz hodowli klatkowej kur – napisała w mediach społecznościowych.

Czy powinniśmy się obawiać, że kolejna reforma pojawi się na stole z absurdalnym terminem wykonania? Oby nie.

Maria Chmal
źródło: gov.pl
krd-ig.pl

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x