czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Biedronka pozywa Michała Kołodziejczaka

spot_img

Dziś (22 września br.), pod warszawskim marketem należącym do sieci Biedronka przy ul. Dolnej odbyła się specjalna konferencja prasowa z udziałem Lidera Ogólnopolskiego Ruchu Rolników AGRO-Unia, Michała Kołodziejczaka, jego pełnomocników prawnych – adwokatów: Anisy Gnacikowskiej i Tomasza Gabryelczyka oraz warszawskiego aktywisty społecznego Jana Śpiewaka i Piotra Ikonowicza, polityka, działacza społecznego na rzecz praw człowieka i obywatela. Tematem konferencji był pozew sądowy, który Firma Geronimo Martins Polska S.A. wystosowała przeciwko Michałowi Kołodziejczakowi. 

Próba osobistego zastraszenia? 

– Na tych ponad dwustu stronach właściciel sieci Biedronka     skonstruował ogromny pozew przeciwko mnie osobiście – wyjaśniał Michał Kołodziejczak. – Nie przeciwko organizacjom, które reprezentuję, ale przeciw mnie jako człowiekowi, co odbieram jako próbę zastraszenia. Ale nic z tego! Razem z obecnymi tu prawnikami przygotowaliśmy już odpowiedź i wejdziemy z nimi na drogę sądową, bo to co robiliśmy razem z rolniczymi działaczami AGRO-Unii było i jest słuszne! Bo nie może być tak, że sieć handlowa chce nas uciszyć za to, że pokazujemy ludziom, że dostępne tam produkty są złej jakości, są fatalnie przechowywane i źle oznakowane. Tak być nie może!

Początek społecznej batalii

Michał Kołodziejczak zapewnił też uczestników konferencji, że proces sądowy, jeśli do niego dojdzie, będzie dopiero początkiem walki o przejrzyste reguły handlowe w Polsce. Zapowiedział również, że jeśli AGRO-Unia zyska większy wpływ na sytuację polityczną w Polsce, to będzie postulowała o podział sieci Biedronka na trzy oddzielne podmioty, bo w ocenie Lidera AGRO-Unii podmiot posiadający 25 procent udziałów w krajowym rynku detalicznym, zyskuje zbyt wielką przewagę zakłócającą naturalne reguły konkurencji. 

Nie przeciwko pracownikom 

– I żeby było jasne – podkreślił Michał Kołodziejczak. – Nasze działania, w tym te prawne, nie będą skierowane przeciwko pracownikom sieci Biedronka. Wiemy, że w większości to kobiety. To ludzie, którzy ciężko pracują i zmagają się z trudnymi warunkami tej pracy. Nawiązaliśmy już kontakt z organizacjami związkowymi działającymi w placówkach należących do sieci Biedronka i wiemy, że pracujące tam osoby też nie mają lekko. 

Poparcie warszawskich działaczy

Poparcia Liderowi AGRO-Unii udzielili społeczni działacze: Jan Śpiewak i Piotr Ikonowicz, którzy wskazali na swoje wcześniejsze doświadczenia z większymi podmiotami gospodarczymi. 

– W gruncie rzeczy to dobrze, że tak się stało, bo tego rodzaju sądowe batalie często prowadzą do społecznych debat nad problemami. Natomiast w Polsce debata nad rolą i znaczeniem sieci handlowych, takich jak sieć Biedronka, po prostu jest koniecznością – podsumował poruszane kwestie Piotr Ikonowicz. 

O dalszych działaniach właścicieli sieci Biedronka i przedstawicieli AGRO-Unii informować będziemy na bieżąco. 

Źródło i foto: profil AGRO-Unii na FB

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x