sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Bardzo sucha pogoda w Indiach wspiera popyt na oleje roślinne

spot_img

Zanosi się na to, że sierpień w Indiach będzie najbardziej suchy od 100 lat, a ilość opadów w kraju będzie bardzo mała, po części także z powodu wpływu zjawiska pogodowego El Nino. Indyjskie źródła zapowiadają, że ilość opadów w sierpniu będzie najniższa w całej historii obserwacji (od 1901 r.), co obniży plony ryżu, soi i innych upraw jarych oraz doprowadzi do wzrostu inflacji.

Potrzebne opady do zaopatrzenie gospodarstw

Deszcze monsunowe przynoszą Indiom zwykle do 70% opadów potrzebnych do zaopatrzenia gospodarstw w wodę oraz uzupełnienia zbiorników i warstw wodonośnych.

Pogłoski o możliwym zakupie przez Indie 9 mln ton pszenicy z Federacji Rosyjskiej w celu uzupełnienia zapasów oraz wysoki poziom importu oleju roślinnego wskazują na obawy związane z niedoborami żywności z powodu suchej pogody.

Według Producers Association of India (SEA) w lipcu Indie zwiększyły import olejów roślinnych o 35 proc. w porównaniu z czerwcem do 1,77 mln ton (o 46 proc. więcej niż w lipcu 2022 r.), w szczególności oleju palmowego – o 58 proc. do 1,08 mln ton.

Zwiększony eksport oleju palmowego

Według analityków Intertek Testing Services i Amspec Agri, w okresie od 1 do 20 sierpnia Malezja zwiększyła eksport oleju palmowego w porównaniu z tym samym okresem w lipcu o 9,8-17,4%, co wskazuje na silniejszy popyt ze strony Indii.

Listopadowe kontrakty terminowe na olej palmowy w Bursa Malaysia wzrosły w poniedziałek (21.08.2023) o 1,65% do najwyższego od 3 tygodni poziomu 3935 ringgit/t, czyli 847 USD/t, w wyniku ożywienia eksportu i powolnego wzrostu produkcji.

Źródło: ukragroconsult

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x