środa, 24 lipca, 2024
spot_img

ASF: ustawiane są siatki o wysokości do 1,5 m w przejściach dla zwierząt

spot_img

W związku z zagrożeniem spowodowanym występowaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), na polecenie Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła działania prewencyjne.

Zamykanie przejść dla zwierząt

W efekcie, pracownicy podlegli GDDKiA, ustawiają siatki o maksymalnej wysokości do 1,5 m w przejściach dla zwierząt. Działania prowadzone są wzdłuż: drogi ekspresowej S5 od skrzyżowania z autostradą A2 do A8, wzdłuż autostradowej obwodnicy Wrocławia i dalej wzdłuż A4 do granicy państwa. Także wzdłuż drogi ekspresowej S3 od skrzyżowania z A2 do skrzyżowania z A4 oraz wzdłuż A4 od Wrocławia do Katowic. Ponadto, zamknięte zostaną  przejścia na koncesyjnym odcinku autostrady A2 od granicy państwa do skrzyżowania z S5 w okolicy Poznania.

Bariery tylko dla dzików

Siatki o maksymalnej wysokości do 1,5 m, o grubszym powlekanym drucie, z umieszczoną  na górnej krawędzi siatek, barwną taśmą lub żerdzią, a także specjalne przełazy w miejscach  występowania wilków, zatrzymać mają dziki, umożliwiając jednocześnie migrację pozostałej zwierzyny. Dodatkowo, w miejscach gdzie niemożliwe jest postawienie ogrodzeń uniemożliwiających migrację dzików, a także w okolicach węzłów, gdzie nie ma ciągłości ogrodzenia dróg, zastosowane zostaną specjalne, odstraszające dziki, środki zapachowe.
Wcześniej, analogiczne działania w zawiązku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń,  wprowadzono już wzdłuż autostrady A2 od Warszawy do skrzyżowania z autostradą A1 i dalej na północ, wzdłuż jej komunikacyjnego ciągu.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: GDDKiA
Foto: Pixabay  

ASF – Białoruś ogranicza wwóz pasz i dodatków paszowych

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników