środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

ASF szaleje a polowania wstrzymano

spot_img

Wygląda na to, że działania związane ze zwalczaniem  różnych epidemii mogą stać z sobą w sprzeczności, a efekt może być bardzo niekorzystny dla rolnictwa. Jest tak w przypadku pandemii koronawirusa i epidemii afrykańskiego pomoru świń w Polsce. W związku z obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19 od ponad miesiąca myśliwi nie mogą wykonywać polowań zbiorowych ,w tym m.in. na dziki. Dodajmy, że tego rodzaju polowania – czyli miejscowe redukcje populacji dzika – zalicza się do skuteczniejszych metod przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się ASF.

Wniosek o przywrócenie polowań 

W związku z tym Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego zwrócił się do Edwarda Siarki – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, a także do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy z wnioskiem o umożliwienie wznowienia organizacji polowań zbiorowych przy bezwzględnym przestrzeganiu przez myśliwych obowiązujących zasad epidemiologicznych. 

Pozytywne strony polowań

Wraz z wnioskiem, wyżej wymienione resorty otrzymały od Zarządu Głównego PZŁ aktualny opis sytuacji w innych krajach Europy i analizę krajowego pozyskania zwierzyny podczas polowań indywidualnych i zbiorowych w latach ubiegłych. W opracowaniach poruszono też kwestię zwalczania ASF i ochrony pól oraz lasów przed szkodami wyrządzonymi przez zwierzynę. Wykonana przez myśliwych analiza wykazała też, że polowania zbiorowe są ważną częścią realizacji rocznych planów łowieckich.

Ministerstwa pracują a czas ucieka

W odpowiedzi, zarówno Ministerstwo Klimatu i Środowiska jak i Ministerstwo Rolnictwa, zapewniły kierownictwo PZŁ o tym, że obecnie trwają prace nad wprowadzeniem rozwiązań, które ostatecznie pozwolą na organizację polowań zbiorowych. Szczegółowego harmonogramu prac ani terminów wprowadzenia zmian jednak nie podano. Sytuacja ta jest więc bardzo niepokojąca, szczególnie że jak informuje Główny Lekarz Weterynarii – w dniu 27 listopada br. potwierdzono wystąpienie 3631 przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski od początku roku. 

Źródła: ZG PZŁ, GIW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x