środa, 17 lipca, 2024
spot_img

ARiMR wypłaciła już 2,16 mld zł wsparcia do sprzedanej pszenicy lub gryki

spot_img

Trwają wypłaty dla producentów rolnych, którzy ubiegali się o wsparcie w związku ze sprzedażą między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 r. pszenicy lub gryki. Nabór zakończył się 31 lipca, złożono ponad 117,5 tys. wniosków. Już 4 sierpnia rozpoczęła się realizacja płatności. Od tego czasu 113 tys. rolników otrzymało ponad 2,16 mld zł” – poinformowała we wtorek (10.10.2023) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

O tę pomoc mogli się ubiegać producenci pszenicy lub gryki, którzy złożyli w 2022 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie i wykazali uprawy (maksymalnie 300 ha) tych roślin. Nabywcą ziarna musiał być podmiot uprawniony do skupu i przetwarzania zboża lub obrotu nim, a także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Transakcja powinna zostać potwierdzona fakturą VAT, jej duplikatem lub fakturą VAT RR.

Stawki dofinansowania

– 2 200 zł/ha pszenicy – w przypadku jej sprzedaży między 15 kwietnia a 14 maja 2023 r.;

– 3 025 zł/ha pszenicy – w przypadku jej sprzedaży między 15 maja a 15 lipca 2023 r.;

– 875 zł/ha gryki – w przypadku upraw położonych w województwach lubelskim i podkarpackim;

– 805 zł/ha gryki – w przypadku upraw położonych w województwach małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;

– 700 zł/ha – w przypadku upraw położonych w pozostałych województwach.

Pomoc ta pochodzi z budżetu krajowego, a pierwotna pula środków przeznaczona na nią wynosiła 2 mld zł. W związku z tym, że okazała się ona niewystarczająca, została zwiększona, tak aby wszyscy, którzy spełniają warunki, otrzymali wsparcie – poinformowała ARiMR.

Źródło: ARiMR

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x