piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

ARiMR opublikowała harmonogram naborów w ramach Planu Strategicznego dla WPR

spot_img

Na stronie ARiMR jest już harmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy w 2023 r. w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (KPS WPR 2023-2027).

O co mogą wnioskować rolnicy? 

W ramach dopłat bezpośrednich rolnicy mogą na jednym wniosku aplikować o dopłaty do ziemi oraz o płatność redystrybucyjną (dopłata dodatkowa do 30 ha) oraz płatność dla młodych rolników. Ponadto rolnicy mogą starać się o dopłaty w ramach 6 ekoschemtów, jak również o dopłaty związane z produkcją (tj. np. dopłaty do krów, kóz, pomidorów truskawek czy roślin strączkowych) oraz o wsparcie w ramach interwencje (działań) rolno-środowiskowo-klimatycznych, w tym o płatność dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami.

Wsparcie dla pszczelarzy

Jako pierwsze działanie w ramach Planu Strategicznego 2023-2027, poza dopłatami bezpośrednimi, ruszy wsparcie dla pszczelarzy. Wnioski będzie można składać już od 3 kwietnia br. Dofinansowanie będzie dotyczyło inwestycji i wspierania modernizacji gospodarstw pasiecznych; zwalczania warrozy; pomoc w odbudowie i poprawie wartości użytkowej pszczół.

Premie dla młodych rolników, pomoc dla małych gospodarstw

Natomiast uruchomienie naborów na inne interwencje odbędzie się w II połowie br. I tak według orientacyjnych terminów podanych przez ARiMR, w ramach interwencji inwestycje i rozwój gospodarstw jako pierwsze będzie można składać wnioski o premie dla młodych rolników – od 30 czerwca br.; od 1 sierpnia – na pomoc dla małych gospodarstw; od 23 października – na inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacja); 16 sierpnie – inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF, a od 15 listopada na inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej.

Interwencje sektorowe na rynku owoców i warzyw

Od 2 października przewidywane jest uruchomienie naboru wniosków na interwencje sektorowe na rynku owoców i warzyw. A od 7 sierpnia możliwe będzie ubieganie się o wsparcie na tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych.

Jest już harmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy w 2023 r. w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (KPS WPR 2023-2027). Udostępniła go na swojej stronie internetowej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Na realizację Planu Strategicznego składa się: wsparcie w kwocie 17,3 mld euro w ramach I filaru WPR (dopłaty bezpośrednie) oraz 4,7 mld euro w ramach II filaru WPR – na wsparcie obszarów wiejskich uzupełnione o współfinansowanie krajowe w wysokości ponad 3,2 mld euro. W sumie wydatki na wspólną politykę rolną w naszym kraju wyniosą ponad 25 mld euro.

Podstawowy termin składania wniosków upłynie 15 maja 2023 r.

Po tym terminie nadal, aż do 9 czerwca 2023 r., będzie istniała możliwość złożenia wniosku, ale należne płatności będą pomniejszone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Harmonogram naborów. Gdzie go znaleźć?

Pełny harmonogram jest dostępny na stronie ARiMR, pod adresem: https://www.gov.pl/web/arimr/harmonogram-naborow-wnioskow-o-przyznanie-pomocy-w-2023-r-w-ramach-planu-strategicznego-dla-wspolnej-polityki-rolnej-na-lata-2023-2027.

Źródło: ARiMR

spot_imgspot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x