W najbliższych godzinach zobaczymy ciszę przed przysłowiową burzą.
Po deszczowo burzowej nocy od Podlasia po Mazowsze, Ziemię Łódzką, Świętokrzyską, Górny Śląsk i Opolszczyznę niebo stopniowo będzie się przecierać. Najpóźniej słońce ujrzą mieszkańcy Podlasia, Mazur i Warmii.
Przerwa między opadami to będzie tak zwana przysłowiowa cisza przed bardzo groźnymi burzami, które do naszego kraju dotrą już późnym popołudniem i wieczorem.
Na froncie oddzielającym powietrze zwrotnikowe o temperaturze 35 stopni Celsjusza zalegające na wschodzie od temperatury na poziomie 14 stopni na zachodzie Europy powstaną nawałnice, które według synoptyków mogą się okazać najsilniejszymi w ostatnich latach.
Bitwa ciepła z zimnem rozstrzygnie się dokładnie w pasie od Opolszczyzny po Górny Śląsk, Ziemię Łódzką, Mazowsze, Podlasie oraz Mazury gdzie dotrze potężny układ burzowy z nawalnymi opadami deszczu, lokalnie z gradem o średnicy do 7 centymetrów oraz wiatrem, który będzie najgroźniejszy podczas burzy ponieważ może przekraczać prędkość 120 km/h. Nie można wykluczyć powstania jednej lub kilku trąb powietrznych z wiatrem powyżej 180 km/h. Podczas tak dynamicznych układów burzowych nie można wykluczyć, że burza dotrze również nad zachodnią Małopolskę, całe województwo Świętokrzyskie, zachodnią i północną część Lubelszczyzny.
Obszar „2” (patrz mapa) – Burze wkroczą nad Opolszczyznę i Górny Śląsk i następnie przemieszczać się będą na północny wschód. Na tym obszarze możemy się spodziewać wiatru lokalnie w porywach do 120 km/h, gradu o wielkości do 6 centymetrów, nawalnymi opadami deszczu do 30 mm w przeciągu kilku godzin. Istnieje umiarkowane prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej- szczególnie tyczy się to Górnego Śląska i Opolszczyzny.
Obszar „3” (patrz mapa) – Burze wkraczając na ten obszar będą miały największą siłę. Najgroźniejszy będzie wiatr, który może lokalnie przekroczyć 130 km/h – istnieje duże prawdopodobieństwo powstanie układu bow echo. Przed układem możliwe będą izolowane superkomórki z których może zejść jedna lub kilka trąb powietrznych o umiarkowanej sile. Suma opadów deszczu może przekroczyć 50 mm w przeciągu kilku godzin.
Obszar „1” (patrz mapa) – W zachodniej części tego obszaru możliwe będą burze z silniejszym wiatrem do 80 km/h, deszczem do 15 mm. Nie ma tutaj ryzyka gradu ani trąb powietrznych. Natomiast jeśli chodzi o obszar od Terespola po Lublin, Sandomierz, Kraków- to tutaj sytuacja pogodowa nie została rozstrzygnięta.
Często jest tak, że tak dynamiczne burze kiedy już się napędzą nic ich nie zatrzyma- nawet brak dogodnych warunków w atmosferze, które by je podtrzymywały. Jeżeli burza okaże się bardziej rozległa niż to wydaje się w chwili pisania tego ostrzeżenia, możemy i tutaj spodziewać się silnych burz.