Co znajdziesz w artykule?
Ponad 50 organizacji ekologicznych we Francji wydało wspólne oświadczenie, aby wyrazić swoje pełne poparcie dla tych protestujących. W piśmie zaznaczono, że zawsze byli i nadal są sojusznikami rolników. Dla organizacji ekologicznych kwestia ta nie jest jedynie politycznym hasłem – to sprawy przetrwania, które wymagają pilnej uwagi i wspólnego działania.
Różne kraje, różne postulaty – cel ten sam
W ostatnich tygodniach rolnicy w różnych europejskich miastach zdecydowali się wyjechać na ulice protestując przeciwko różnorodnym problemom, z jakimi borykają się w dziedzinie rolnictwa. Różnice w postulatach są zauważalne w zależności od kraju, jednak głównymi kwestiami są niskie ceny produktów, wzrastające koszty produkcji oraz unijne regulacje w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi.
W odpowiedzi na te protesty, ponad 50 organizacji ekologicznych we Francji, takie jak Friends of the Earth, Greenpeace i Extinction Rebellion, wydało oświadczenie, w którym wyraża swoje pełne poparcie dla rolników. Stanowczo przekonują, że aktywiści klimatyczni nie są wrogami, a ich celem jest wspólna praca nad zrównoważonym modelem rolnictwa.
🛑 Appel de + de 50 organisations écolo en soutien à la colère des agriculteurs !
— Terres de luttes (@terresdeluttes) January 28, 2024
🚜 Alors que le mouvement s'intensifie, nous appelons à rejoindre les mobilisations et refusons d'être catalogués comme ennemis des agriculteurs
Notre tribune : https://t.co/7sYNCxuGLW
Thread 👇 pic.twitter.com/c0PsMblDPb
Należy finansować standardy środowiskowe z szacunkiem dla dochodów rolników
“Zdajemy sobie sprawę z wpływu rolnictwa na środowisko: jakość ziemi, powietrza, wody, tego, co jemy i oczywiście klimat – wszystko zależy od tego, co uprawiamy i hodujemy oraz w jaki sposób to robimy” – podkreślają w oświadczeniu przedstawiciele organizacji pozarządowych.
„Nie należy bezkrytycznie atakować standardów środowiskowych, ale należy je finansować w taki sposób, aby utrzymać dochody i zapewnić zgodność ich stosowania z praktykami rolniczymi” – czytamy w oświadczeniu.
„Zawsze byliśmy i nadal będziemy waszymi sojusznikami”
Aktywiści klimatyczni podkreślają również swoje wsparcie dla inicjatyw, które umożliwiłyby rolnikom przejście na bardziej ekologiczne formy upraw. W liście zauważają, że sprzeciwiają się niektórym projektom rolniczym, jednak ich celem jest wsparcie rolnictwa, przeciwdziałając monopolizacji przez gospodarstwa przemysłowe, które wywierają nieuczciwą presję i mogą szkodzić drobnym gospodarstwom.
W zakończeniu oświadczenia czytamy: „Zawsze byliśmy sojusznikami rolników. I wbrew temu, co głosi propaganda rządowa lub autorytarna retoryka, która podsyca nienawiść między nami, aby zarobić więcej na swoim życiu, nadal będziemy waszymi sojusznikami, ponieważ jest to kwestia przetrwania”.
źródło: Rzeczpospolita