piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Akcja „Budujemy populację owadów zapylających” powraca

spot_img

W sezonie 2021 firma Sumi Agro Poland rusza z kampanią  „Budujemy
populację owadów zapylających”. Tym razem w nowej odsłonie. W ramach kampanii firma przygotowała m.in. 1100 specjalnych zestawów, w których skład wchodzą: domek dla murarki ogrodowej oraz kokonów tego pożytecznego zapylacza. Zestawy te trafią w ręce rodzimych sadowników i plantatorów, którzy zdecydują się na pożyteczną ochronę swoich upraw. Warto pamiętać, że szczególnie w przypadku upraw ogrodniczych, ale nie tylko, owady zapylające są niezbędne do uzyskania odpowiedniej jakości i wielkości plonu. Stąd też ważne jest by podejmować wszelkie działania, które zmierzające do utrzymania i rozwoju populacji pożytecznych zapylaczy. Pamiętać przy tym należy również o odpowiedniej ochronie chemicznej, która wpływa na jakość i wielkość uzyskiwanego plonu. 

Chroń pożytecznie i zyskuj

Sumi Agro Poland od lat prowadzi inicjatywę „Budujemy populację owadów zapylających, której celem jest promowanie i łącznie z tych dwóch światów. W tym roku producent środków ochrony również kontynuuje tę inicjatywę. Jak podkreśla Urszula Filipecka, Dyrektor Marketingu Sumi Agro Poland Sp. z o.o.:

– Cieszymy się, że jako firma produkująca środki ochrony roślin już od 15 lat dokładamy swoją cegiełkę do budowania świadomości znaczenia owadów zapylających dla produkcji roślinnej w Polsce. Tym bardziej, że dbałość o ich bezpieczeństwo można łatwo pogodzić ze skuteczną ochroną upraw. Co więcej, wybór odpowiedniego środka ochrony roślin oraz zapewnienie sprzyjających warunków dla obecności owadów zapylających na plantacji pozwala uzyskać satysfakcjonujący plon i przyczynia się do wzrostu rentowności sadów i jagodników. Warto stale to podkreślać. Dlatego i w tym sezonie rozdamy polskim producentom owoców, którzy zdecydują się na bezpieczną ochronę z Mospilan 20 SP, ponad tysiąc zestawów domków dla murarki ogrodowej wraz z kokonami. 

Jak otrzymać zestaw?

Jak informują przedstawiciele firmy, zestawy trafią do 100 wybranych sklepów na terenie kraju. Chcąc otrzymać darmowy domek dla murarki wraz z kokonami należy zakupić min. 200 g insektycydu. Mospilan 20 SP. Wśród zaplanowanych działań w ramach tegorocznej odsłony „Budujemy populację owadów zapylających” możemy spodziewać się także specjalnego webinarium poświęconego tematowi owadów zapylających czy konkursu facebookowego na profilu Sumi Agro Poland, w którym do wygrania będą domki dla murarek. Zachęcamy tym samym do śledzenia fanpage’u firmy Sumi Agro Poland. 

Bezpieczna ochrona z Mospilan 20 SP

Rola samego insektycydu Mospilan 20 SP nie jest przypadkowa. Produkt ten doskonale wpisuje się w ideę pożytecznej i bezpiecznej ochrony upraw. Wieloletnie badania dowodzą, że w porównaniu z innymi preparatami dostępnymi na polskim rynku charakteryzuje się on najlepszym profilem bezpieczeństwa dla owadów zapylających, w tym właśnie murarki ogrodowej. Według opinii Instytutu Ochrony Środowiska – PIB (2013 r.) środek nie stwarza zagrożenia podczas stosowania w okresie aktywności owadów pożytecznych oraz w czasie kwitnienia roślin lub chwastów.

Superowad, który dobrze się chowa

Murarka ogrodowa to samotnie żyjąca dzika pszczoła, nieposiadająca żądła. W Polsce występuje naturalnie i jest bardzo skutecznym zapylaczem. Szczególnie upodobała sobie kwiaty roślin z rodziny różowatych (Rosaceae). I tu właśnie leży jej nieoceniona rola, bo do wspomnianej rodziny należy większość gatunków roślin sadowniczych. Co równie istotne, owad ten łatwo przystosowuje się do warunków siedliskowych stworzonych przez człowieka i charakteryzuje się dużą dynamiką rozrodczą. Dlatego idealnie nadaje się do chowu i można go wykorzystywać gospodarczo przy minimalnych nakładach pracy. 

Sumi Agro Poland dla zapylaczy

Najnowsza odsłona akcji „Budujemy populację owadów zapylających” to kontynuacja wieloletniej działalności edukacyjnej firmy Sumi Agro Poland, prowadzonej od 2006 roku. Początkowo wszelkie aktywności skupiały się na pszczole miodnej (kampania „Ochrona roślin bezpieczna dla pszczół”). W 2013 roku nastąpiło rozszerzenie działań. Wówczas ich „ambasadorką” została właśnie murarka ogrodowa. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na dotychczasowy dorobek organizatorów. Przekazanie rolnikom i ogrodnikom tysięcy małych gniazd, domków i skrzyń gniazdowych murarki ogrodowej. Powołanie Centrów Murarkowych. Liczne konferencje i spotkania organizowane dla grup rolników, ogrodników, dystrybutorów i doradców. Solidna baza wiedzy w postaci broszur i artykułów eksperckich. To namacalne efekty działań w ramach akcji. Największym sukcesem jest jednak coraz większa wśród polskich producentów świadomość dotycząca roli owadów zapylających i sprzyjających im sposobów ochrony roślin.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x