wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

5 tys. zł od hektara: Nowa pomoc dla sadowników 

spot_img

Będzie wsparcie dla producentów rolnych, których gospodarstwa doznały znaczących szkód w owocujących uprawach drzew owocowych w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu w roku 2023. Od kiedy można składać wnioski i na jak wysoką pomoc można liczyć.

Trwa wypłata pomocy dla producentów jabłek i hodowców trzody chlewnej 5 tys. zł od hektara: Nowa pomoc dla sadowników 

Wysokość pomocy

Zgodnie z ogłoszonym programem, producenci rolni, którzy spełniają kryteria, mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości 5000 zł na każdy hektar powierzchni owocujących upraw drzew owocowych, na którym wystąpiły szkody wynoszące co najmniej 70% skutek przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu w 2023 roku.

Wartość pomocy oblicza się jako iloczyn deklarowanej przez rolnika w jego wniosku powierzchni upraw dotkniętych szkodami oraz stawki pomocy. Jednak wartość pomocy na jedno gospodarstwo nie może przekroczyć równowartości w złotych 15 tysięcy euro.

Jak udzielane będzie wsparcie?

Wsparcie będzie udzielane na zasadach:

  • Pomoc de minimis: Otrzymają ją producenci rolni, których szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą do 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z trzech lat opartej na okresie 5 ubiegłych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej.
  • Pomoc poza formułą de minimis: Przyznana zostanie rolnikom, których szkody wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z trzech lat opartej na okresie 5 ubiegłych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej.

Gdzie i kiedy można złożyć wniosek?

Nabór będzie trwał od  5.10.2023 r. do dnia 20.10.2023.

Aby ubiegać się o pomoc, producenci rolni muszą złożyć wnioski do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, odpowiedniego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. 

Formularz wniosku będzie dostępny na oficjalnej stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ważne informacje

Istotną kwestią jest fakt, że kwota pomocy zostanie pomniejszona o 50% dla rolników, którzy nie posiadają polisy ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych (z wyłączeniem łąk i pastwisk) w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej. 

źródło: MRIRW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x