Wirus w Bułgarii
Według Państwowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności w Bułgarii 4 świnie, które padły w wiosce Tutrakantsi były zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń. Jest to pierwsze wykryte ognisko ASF na terenie Bułgarii. W promieniu trzech kilometrów od zainfekowanej farmy, podjęto decyzję o likwidacji wszystkich świń. W regionie objętym kwarantanną zakazano handlu wieprzowiną, co ma ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
Bułgaria w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa ASF rozpoczęła budowę ogrodzenia rozciągającego się na 133 km na granicy z Rumunią. Ma to przede wszystkim zapobiec przekraczaniu granicy przez dziki.
ASF w Polsce
208 ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń. Gospodarstwo położone jest w gminie Węgorzewo, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim – jest to obszar zagrożenia.
209 ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2718 świń. Gospodarstwo mieści się w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim, jest to obszar zagrożenia.
W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.