środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

250 milionów zł dla popegeerowskich gmin

spot_img

Dziś (4 stycznia 2021 r.), rusza nabór wniosków na realizację inwestycji tzw. pierwszej potrzeby, jak np. budowy oczyszczalni ścieków, dróg albo placów zabaw. Wsparcie trafić ma do gmin, w których niegdyś funkcjonowały państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej (PGR-y). W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na ten cel wygospodarowano kwotę całkowitą w wysokości 250 milionów zł. 

Budowa, rozbudowa i konserwacje

Powyższe środki, gminy będą mogły przeznaczyć na realizację inwestycji takich jak:

 • budowa, rozbudowa i przebudowa:
  • kanalizacji i oczyszczalni ścieków,
  • dróg wewnętrznych lub dojazdowych
  • oświetlenia, chodników, ścieżek rowerowych, elementów uspokojenia ruchu, przystanków autobusowych,
  • centrów wsi umożliwiających integrację społeczną oraz aktywizację mieszkańców (place zabaw, siłownie zewnętrzne, utwardzone miejsca do festynów, wiaty, tereny zieleni), obiektów sportowych, zaplecza socjalnego i sanitarnego,
  • świetlic, obiektów bibliotecznych, remiz strażackich.
 • modernizacja mienia pochodzącego ze zlikwidowanych PGR-ów, w tym w szczególności budynków i ogrodzeń,
 • prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

Co ważne, z programu mogą skorzystać również popegeerowskie gminy, które otrzymały środki rozdysponowane w ramach wcześniejszych wypłat z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Nawet 5 milionów zł na gminę

Dla ułatwienia wnioskowania rząd zdecydował się na  maksymalne uproszczenie procedur. Przy czym każda gmina będzie mogła złożyć maksymalnie 3 wnioski na 3 inwestycje. Minimalna wartość inwestycji to 50 tys. zł, a maksymalna to 5 mln zł. Ważne jednak by pamiętać, że maksymalna wartość pomocy obowiązuje także w przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku. Wzór wniosku o wsparcie oraz wzór informacji sprawozdawczej z wykorzystania środków maksymalnie uproszczono. Ma to zachęcić do wnioskowania gminy, które nie korzystały wcześniej z jakiegokolwiek wsparcia inwestycyjnego.

Preferencja dla oddolnych inicjatyw

Preferowane będą wnioski na finansowanie inwestycji  zainicjowanych przez:

 • mieszkańców gminy,
 • sołtysów,
 • rady sołeckie,
 • zarządy osiedla/dzielnicy,
 • innych przedstawicieli lokalnej społeczności,
 • podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić na obszarze gminy działalność społeczną, w tym organizacje pozarządowe i grupy nieformalne.

Do 12 lutego 2021 r.

Nabór potrwa do 12 lutego 2021 r. Gminy będą miały w sumie 40 dni na złożenie wniosków o wsparcie. Zanim jednak wnioski trafią do wojewodów, będą musiały uzyskać opinię terenowych oddziałów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Docelowo wsparcie trafić ma do wsi i obszarów popegeerowskich, szczególnie tych dotkniętych likwidacją dawnych państwowych gospodarstw rolnych wraz z towarzyszącą im infrastrukturą i perspektywami pracy. 

Więcej informacji na temat Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w ramach którego zorganizowano wsparcie i samego naboru wniosków, znaleźć można na stronach RFIL oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Źródło: KP RM
Foto: Pixabay
 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x