sobota, 24 lutego, 2024

110 zł dopłaty do tony mokrej kukurydzy. ARiMR rozpoczęła wypłatę wsparcia 

spot_img

11 grudnia ARiMR przekazała 51,4 mln zł w ramach pomocy do tzw. mokrej kukurydzy. Pieniądze te trafiły do 204 beneficjentów. Wnioski o pomoc, w zakończonym 30 października naborze złożyło 857 podmiotów. 

Pomoc dla skupujących kukurydzę

Jak poinformowała ARIMR, ponieważ wynikająca z dokumentów kwota przekroczyła limit środków na takie wsparcie (240 mln zł), został zastosowany współczynnik korygujący, który wynosi 0,55. To oznacza, że stawka pomocy do 1 tony tzw. mokrej kukurydzy to 110 zł.

O takie dofinansowanie – wypłacane wyłącznie w formule pomocy publicznej – mogły się ubiegać podmioty prowadzące skup kukurydzy lub zajmujące się obrotem nią, które między 15 września a 31 grudnia 2022 r. nabyły od rolników mokre ziarno tej rośliny i w wyniku braku stabilizacji na rynku przez wojnę na Ukrainie poniosły dodatkowe koszty.

Wnioski, z dołączonymi kopiami lub duplikatami faktur VAT potwierdzającymi nabycie mokrej kukurydzy w wymienionym wyżej okresie i sprzedaż wysuszonego ziarna po 15 marca 2023 r., przyjmowały biura powiatowe Agencji. Dokumenty można było złożyć osobiście w placówce, wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej, za pośrednictwem platformy ePUAP lub skorzystać z usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Wysokość wsparcia stanowi wynik mnożenia stawki pomocy i liczby ton mokrej kukurydzy nabytej między 15 września a 31 grudnia 2022 r. Nie może jednak przekroczyć iloczynu liczby ton wysuszonego ziarna kukurydzy sprzedanego po 15 marca 2023 r. i współczynnika 1,25. 

źródło: ARIMR

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zbigniew
2 miesięcy temu

Wytłuszczonym drukiem widnieje-pomoc dla producentów kukurydzy.
To nie jest pomoc dla producentów, tylko podmiotów skupujących.
Proszę o sprostowanie bo wprowadza Pani w błąd czytających.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x