wtorek, 28 listopada, 2023
spot_img

100 lecie Wydziału Rolniczego w Poznaniu

spot_img

18 czerwca odbyły się uroczystości związane ze 100-leciem Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Razem z całą kadrą wydziału to wydarzenie świętowali również absolwenci i zaproszeni goście, razem blisko 500 osób.

Wydział jest obecnie nowoczesną i bardzo silną jednostką naukowo-dydaktyczną funkcjonującą w ramach Uniwersytetu Przyrodniczego. Absolwenci kończący studia na takich kierunkach jak np. Rolnictwo, Inżynieria Rolnicza, Ochrona Środowiska zdobywają miejsca pracy w przedsiębiorstwach i instytucjach z otoczenia szeroko pojętego rolnictwa. Ich wiedza i zdobyte umiejętności sprawiają, że są konkurencyjni na rynku pracy. Jednostka stanowi ważny ośrodek naukowy w skali regionu, kraju ale także Europy i świata.

Z okazji jubileuszu życzenia listowne na ręce Pani dziekan, prof. dr hab. Anny Kryszak, życzenia złożył między innymi: minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Osobiście gratulowali również dziekani wydziałów rolniczych innych miast Polski.

W trakcie uroczystości goście mogli wysłuchać 2 wykładów. Profesor Andrzej Wojciechowski przedstawił historię uczelni. Dr hab. Zuzanna Sawinska i dr Łukasz Sobiech podzielili się natomiast z zebranymi uczestnikami wizją przyszłości jaka czeka badania rolnicze. Jak mówili prelegenci rewolucja technologiczna przyniesie nam komunikowanie się wszystkich użytkownych maszyn ze sobą oraz oraz ich operatorem. Na podstawie zebranych danych komputery będą same podejmować decyzję. Nie oznacza to jednak, że przyszły rolnik będzie informatykiem. Nadal będzie istniało zapotrzebowanie na wysoko wykfalifikowanych pracowników, którzy będą w stanie zweryfikować decyzje generowane przez sztuczną inteligencję.

W ramach uroczystości zasłużeni profesorowie zostali uhonorowani medalem 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego oraz Medalem 100-lecia akademickich studiów rolniczo-leśnych. |SŚ

 

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników