Jak informuje EURACTIV.pl szef MSWiA Tomasz Siemoniak przyznał we wtorek, że rząd nie wyklucza akcji wysyłania broszur z instrukcjami na wypadek wojny. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało już stosowne materiały.
Polska podjęła już działania przygotowujące obywateli do ewentualnej wojny, a poradniki opublikowały już Szwecja i Finlandia. — Nie wykluczam tego — powiedział Tomasz Siemoniak zapytany, czy polski rząd też ma takie plany.
W ramach przygotowań społeczeństwa do sytuacji kryzysowych Sejm na początku listopada uchwalił ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało materiał „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny”.
Siemoniak: Rząd chce uruchomić społeczeństwo obywatelskie
Minister Siemoniak podkreślił, że rząd chce wciągnąć społeczeństwo obywatelskie, organizacje pozarządowe w działania edukacyjne. — Żeby przejęły na siebie rolę tych, którzy przygotowują ludzi — tłumaczył. Sprecyzował, że chodzi o działania od pierwszej pomocy medycznej, a skończywszy na tym, jak należy się zachować.
— Póki co większy walor widzimy w tym, jak dotrzeć do szkół, uczelni, firm i tam organizować takie szkolenia, niż wysyłać broszury, co do których nie wiem, czy wszyscy będą chcieli przeczytać — tłumaczył cytowany w PAP minister. — Ale nie wykluczam tego — dodał.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało już materiał „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny”, w którym wyjaśniono jak przygotować się do funkcjonowania w sytuacji kryzysowej. Jest tam zawarta również na przykład informacja o tym, co powinno znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym.
Na stronach Państwowej Straży Pożarnej dostępna jest aplikacja „Schrony”, która poprowadzi do najbliższego dostępnego schronu lub miejsca ukrycia. Będzie ona aktualizowana, gdyż na razie wskazuje m.in. obiekty zamknięte.
Sejm na początku listopada uchwalił natomiast ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Zakłada ona utworzenie systemu ochrony ludności, który w razie potrzeby będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną.
Szwecja i Finlandia też radzą obywatelom, jak przygotować się do wojny. Oba nowe państwa NATO przygotowały instrukcje na taki wypadek.
Szwecja i Finlandia przygotowują się na ewentualną wojnę
Władze Szwecji rozpoczęły w tym tygodniu wysyłkę do ponad pięciu milionów gospodarstw domowych broszury z poradami dotyczącymi przygotowań do wojny lub kryzysu. Poradnik w wersji cyfrowej jest dostępny również w języku polskim. Zawiera m.in. on instrukcje ewakuacji oraz rady, jak chronić się przed atakiem z powietrza.
Kierująca tym projektem Christina Andersson zwróciła uwagę na konferencji prasowej w Sztokholmie, że po raz pierwszy podkreślono konieczność przygotowania się na pozostawanie bez pomocy z zewnątrz przez minimum tydzień.
Rząd Finlandii zaktualizował w poniedziałek portal, w którym instruuje mieszkańców jak postępować w czasie kryzysu. Poradnik jest w wersji cyfrowej, bo — jak wyjaśnił resort spraw wewnętrznych — rozesłanie go w formie książeczki do każdego domu w Finlandii kosztowałaby zbyt dużo.
Instrukcja zaleca m.in. przygotowanie zapasów pozwalających na przetrwanie przez trzy dni (wody, artykułów spożywczych, gotówki, czy radia na baterie). Uprzedza też, że w razie ogłoszenia ewakuacji „mieszkańcy przede wszystkim powinni zorganizować transport i zakwaterowanie we własnym zakresie”.
Służby państwowe mają natomiast zająć się przewozem zbiorowym i zorganizować tymczasowe ośrodki zakwaterowania dla osób najbardziej potrzebujących.
Źródło: EURACTIV.pl