niedziela, 7 marca, 2021

Wiosenne przymrozki w natarciu..

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Przygruntowe przymrozki a rośliny na polach

Za nami piękny początek wiosny. Pogoda rozpieszczała, temperatura w wielu regionach przekroczyła 20 st C. Niestety obecnie wiosna trochę przystopowała i wpuściła na teren całego kraju ochłodzenie, które samo w sobie nie jest groźne, gdyby nie występujące przygruntowe przymrozki. Świetnie sprawdza się tutaj polskie przysłowie ,,kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”.
IMGW ostrzega przed nadchodzącą falą przymrozków, które w ciągu najbliższych dni mogą być bardzo groźne dla upraw zwłaszcza dla wschodzących burków cukrowych czy posianej kukurydzy. Ich wystąpienie odczuć mogą również strzelające w źdźbło zboża oraz rzepak, który znajduje się obecnie w fazie zielonego pąka. 

 

Wstrzymane prace na polu

Wystąpienie przymrozków spowoduje również wstrzymanie na polu prac związane z wykonywaniem zabiegów ochrony roślin, a występujący również silny wiatr wysusza glebę, ale też uniemożliwia nawożenia upraw. Jedyną korzystną sytuacją związaną z wystąpieniem przymrozków będzie ograniczenie nalotów szkodników na plantacje. Niestety takie anomalia pogodowe i wstrzymane prace będą miały swoje przełożenie w późniejszym czasie, gdyż od razu nie jesteśmy w stanie zauważyć uszkodzeń a także nie nadrobić straconego czasu.

 

Średnioterminowa prognoza pogody dla Polski

10/11 – 11.04 (środa/czwartek – czwartek) Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na zachodzie i północy opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na południowym zachodzie opady głównie deszczu. Temperatura minimalna od -3°C na północy do 3°C na południu. Temperatura maksymalna od 4°C na północnym zachodzie do 9°C w centrum i 16°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni i wschodni.

11/12 – 12.04 (czwartek/piątek – piątek) Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu. Temperatura minimalna od -2°C na Pomorzu do 8°C na południu. Temperatura maksymalna od 6°C na wybrzeżu i Pomorzu do 18°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni i wschodni.

źródło: IMGW

fot. firmowe

 

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Rynek jaj. Popyt przewyższa podaż, ceny rosną

Miniony tydzień charakteryzował się utrzymaniem trendu wzrostowego cen. Zbliżamy się do okresu świątecznego który jest głównym motorem napędowym popytu co wpływa na wyższe ceny...

W nocy zrobi się cieplej [POGODA]

W nocy na północy, zachodzie, wschodzie i w centrum niebo przykryją chmury z frontu znad Bałtyku. Przyniesie on słabe miejscowe opady śniegu do maksymalnie...

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,620SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły