Przed nami kolejna edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro Show, która odbędzie się od 23 do 26 września w Bednarach k. Poznania. Nie zabraknie na niej prezentacji najnowszych maszyn. Poniżej niektóre z nich. | Krzysztof Grzeszczyk

Firma Expom wystawi wał nożowy Gladio o szerokości roboczej 6,2 m i wadze 2020 kg. Istnieje również możliwość zalania wału wodą, co powoduje wzrost jego masy do 2500 kg. Elementami roboczymi są tu trzy wały o średnicy 510 mm. Na ich obwodzie zamocowano 13 noży tnących 50 × 12 mm ze specjalnej stali Hardox. Rekomendowaną prędkością roboczą dla wału jest przedział 17–23 km/h. Wał jest przeznaczony do uprawy pożniwnej. Sprawdzi się również przy cięciu i mieszaniu z glebą poplonów.

Trzy rzędy zębów 

Kolejnym narzędziem będzie Ajax Trio o szerokości roboczej 3 i 4 m z trzema rzędami zębów spulchniających. Jest ono przeznaczone do pożniwnej i bezorkowej uprawy gleby. Elementy robocze mają zabezpieczenie w postaci śrub ścinanych lub non stop sprężynowych. Zęby robocze są zakończone redlicami z bocznymi podcinaczami. W takiej kompletacji głębokość robocza może wynosić 15–20 cm, a po ich zdemontowaniu można pracować na głębokości do 35 cm. Za sekcją spulchniającą pracuje rząd talerzy równających, zamocowanych na płaskich sprężynach. Ostatnim elementem jest wał V-ring o średnicy 600 mm lub wał sprężynowy o średnicy 480 mm.

Szybkie napełnianie

Na stoisku firmy Joskin będzie można oglądać m.in. nową przyczepę do transportu bydła Betimax RDS-P w wersji pomalowanej wysokogatunkową zieloną farbą. Podłoga jest wykonana z blachy karbowanej (bez powłoki antypoślizgowej).

Kolejną nowością będzie rozrzutnik obornika Tornado 3 T5011/11V. Jego skrzynia ładunkowa leży na jednej osi z dużymi kołami. Jej długość wynosi 5 m, wysokość 1,13 i szerokość 1,45 m i jest wykonana ze stali HLE 550. Mieści niemal 11 m3 obornika. Za jego rozrzut odpowiedzialny jest pionowy adapter pracujący z prędkością 445 obr./min.

Do wozu asenizacyjnego Joskin Modulo 2 14000 można zamontować ramię do przepompowywania wody do zbiorników opryskiwaczy. Sprzęt jest wyposażony w aktywny system mieszania i w urządzenie do napełniania osiągające wysokość 4,9 m. Wykorzystując takie rozwiązanie, można zwiększyć wydajność opryskiwacza o 15–30%. Ramię jest montowane na ramie tylnej wozów typu Modulo, które są wyposażone w pompę próżniową PN 106 JUROP 10.000.

Formuje redliny

Firma KMK od kilu lat zajmuje się produkcją maszyn do sortowanie, selekcji, odważania i pakowania ziemniaków oraz warzyw. W ofercie firmy są także różnego rodzaju przenośniki taśmowe płaskie i podnoszące (z zabierakami) oraz paletyzatory do układania worków, skrzynek i kartonów na paletach.

Oferta produktów została poszerzona o obsypnik formujący do ziemniaków OF 475. Jest to narzędzie czterorzędowe o rozstawie rzędów 75 cm. Firma oferuje także inne typy obsypników: dwu- i sześciorzędowe oraz wersje z innymi rozstawami rzędów (np. 90 cm).

Cały artykuł ukazał się w magazynie Agro Profil nr 9/2016