Oferta kombajnów zbożowych poszerzyła się o nową markę Sampo Rosenlew z Finlandii. W tym sezonie żniwnym za pośrednictwem firmy Gravit, która jest ich wyłącznym dystrybutorem, rolnicy z woj. lubelskiego mieli okazję sprawdzić, jak w praktyce radzi sobie kombajn Comia C6 tej marki. | Krzysztof Grzeszczyk

Jazdy testowe i zastosowane w kombajnie rozwiązania konstrukcyjne przedstawiał rolnikom Jacek Och – handlowiec z firmy Gravit. Kombajn pracował przy zbiorze rzepaku, pszenicy, jęczmienia, pszenżyta i grochu. Firma przeprowadziła cykl takich pokazów, połączonych z prezentacjami kombajnu.

Czym wyróżnia się ten kombajn?  

Przede wszystkim wywodzi się z rodzinnej firmy, która ma długie tradycje w budowaniu kombajnów zbożowych i harwesterów, wykorzystywanych do pozyskiwania drewna w lesie. Kombajn ma fiński rodowód, a Finlandia słynie z wysokiej klasy wyrobów i solidnej produkcji, co jest na wagę złota w obecnych czasach. Surowy klimat tego kraju sprawia, że zboża można zbierać Dla rodzinnych gospodarstw Oferta kombajnów zbożowych poszerzyła się o nową markę Sampo Rosenlew z Finlandii. W tym sezonie żniwnym za pośrednictwem firmy Gravit, która jest ich wyłącznym dystrybutorem, rolnicy z woj. lubelskiego mieli okazję sprawdzić, jak w praktyce radzi sobie kombajn Comia C6 tej marki. | Krzysztof Grzeszczyk dopiero we wrześniu i przy podwyższonej wilgotności ziarna, które następnie trzeba dosuszyć. Stawia to ogromne wymagania wobec materiałów, z których produkowany jest kombajn, oraz ich konstrukcji. Muszą być one trwałe, by zapewnić długą i bezproblemową eksploatację, a konstrukcja powinna np. umożliwiać łatwe czyszczenie maszyny w trakcie żniw i po zakończonym sezonie, przy wilgotnym bowiem ziarnie wszystkie elementy mają tendencję do oblepiania się.

Jakie modele są w ofercie i w co mogą być wyposażone? 

Obecnie firma oferuje modele Comia C4 i C6. To modele z klasycznym układem omłotowym, a więc są wyposażone w bęben omłotowy i odrzutnik słomy. Mniejszy model ma 4 wytrząsacze, a model C6 ma ich 5. C4 może pracować z zespołem żniwnym o szerokości 3,9 m, a dla modelu C6 preferowany jest zespół żniwny o szerokości roboczej 4,5 m. Do wyboru są jeszcze hedery o szerokości roboczej 3,45 i 4,20 m. Mają one napęd kosy oparty na przekładni firmy Wobble. Do omłotu wykorzystywany jest bęben o szerokości roboczej 1110 mm i średnicy 500 mm. Na jego obwodzie umieszczonych jest osiem cepów. Bęben obrotowy może pracować z prędkością roboczą od 600 do 1300 obr./min lub 400–1150 obr./min. Zmiana prędkości odbywa się elektrycznie. Warto dodać, że kołnierze bębna omłotowego są wykonane z żeliwa, co powoduje, że działa on jak koło zamachowe. Klepisko ma powierzchnię 0,51 m2. Z kolei kąt opasania bębna klepiskiem wynosi 105°. W celu uzyskania czystego ziarna, zwłaszcza przy omłocie jęczmienia ozimego, montuje się na klepisku dodatkowe wkładki, które mają zwiększyć intensywność łamania niepożądanych ości. Szczelinę omłotową reguluje się z kabiny, w zakresie od 6 do 42 mm. Powierzchnia wytrząsaczy ma 4,80 m2. Dno każdego wytrząsacza wykonano ze stali nierdzewnej a dostęp do nich możliwy jest po odkręceniu tylnej pokrywy.

Cały artykuł ukazał się w magazynie Agro Profil nr 9/2016