piątek, 30 lipca, 2021

CLAAS API – rolnictwo 4.0 w praktyce

-REKLAMA-spot_img

Dostępne na rynku rozwiązania programowe do wspierania obsługi kartoteki polowej i zarządzania gospodarstwem wymagają od użytkowników regularnego wprowadzania danych na temat wykonanych prac. Często klienci muszą poświęcać dużo czasu na eksport danych z posiadanych maszyny różnych marek za pośrednictwem pamięci USB lub telemetrii a następnie import tych danych do programu. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów w zeszłym roku CLAAS wprowadził na rynek nową funkcjonalność z zakresu telematyki – CLAAS API. Umożliwia ona bezpośrednie połączenie między platformą Telematics a oprogramowaniem do zarządzania gospodarstwem – Farm Management Information Systems (FMIS). CLAAS API jest dostępny dla każdej podłączonej do sieci maszyny CLAAS, niezależnie od roku jej produkcji.

Nowy interfejs CLAAS API tworzy specjalny układ łączący Telematics z oprogramowaniem od różnych dostawców. „Takie rozwiązanie znacznie ułatwia rolnikom śledzenie pracy, planowanie i dokumentację za pomocą wybranego przez nich programu” – komentuje Krzysztof Gomolla z CLAAS Polska. „Obecnie klienci korzystają z wielu rozwiązań cyfrowych, które są dostępne na rynku, mają również mieszane floty maszyn, dlatego tak ważna jest możliwość wzajemnej wymiany danych bez ich uciążliwego i czasochłonnego importowania i eksportowania pomiędzy różnymi programami” – dodaje Gomolla.

Rozwiązanie dla każdego rolnika…

Aby móc skorzystać z CLAAS API, wystarczy mieć aktywną licencję CLAAS Telematics oraz licencję automatycznej dokumentacji, a także program do zarządzania gospodarstwem, np. 365FarmNet lub inny. Nie ma konieczności wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji w maszynie.

Nawiązanie połączenia jest bardzo proste i polega na podaniu danych dostępowych do portalu Telematics w FMIS. Dzięki temu rozwiązaniu klienci nie muszą ręcznie dokumentować swojej pracy na polu, ponieważ CLAAS Telematics samoczynnie to nadzoruje i zbiera wszystkie dane z jednej lub kilku maszyn w zadaniu. Platforma Claas Telematics synchronizuje linie graniczne działek z programem FMIS i automatycznie przesyła wszystkie prace wykonane przez maszyny oraz dane o wydajności i plonie. Klient może się od tego momentu zająć przetwarzaniem tych danych w programie i nie musi już poświęcać czasu na ich przenoszenie ani na tworzenie kolejnych linii granicznych w kilku systemach.

Schemat działania CLAAS API.

…oraz producenta

Każdy producent oprogramowania może skorzystać z CLAAS API i umożliwić klientom wykorzystanie danych z Telematics. Klienci otrzymują w ten sposób realne korzyści. Dzieje się tak dlatego, że parametry i mapy plonów mogą być teraz używane również w FMIS i mogą one stanowić podstawę decyzji dotyczących np. map aplikacyjnych nawożenia i siewu. Dane maszynowe umożliwiają również automatyczne zapisywanie pracy, co ułatwia dokumentację oraz rozliczanie rolników i usługodawców.

CLAAS API to już kolejne po systemie DataConnect rozwiązanie mające na celu ułatwienie zarządzania danymi, a tym samym stworzenie pewnego rodzaju sieci łączącej maszyny i programy różnych producentów. Rolnik może z tych funkcjonalności skorzystać bezpłatnie. Otrzymuje w ten sposób pakiet najpotrzebniejszych informacji – nie musi już ich nigdzie szukać ani poświęcać czasu na ich ręczne przenoszenie.

Ciągniki współpracujące z DataConnect.

Korzyści ze skorzystania z CLAAS API:

  • większy komfort obsługi;
  • brak potrzeby wprowadzania danych do różnych systemów;
  • brak konieczności wykonywania ręcznych czynności związanych z zarządzaniem danymi;
  • eliminacja ryzyka utraty danych wskutek nieprawidłowej obsługi;
  • łatwa, inteligentna dokumentacja;
  • wymiana szczegółowych danych pól w formacie ISO-XML.
Panel kontrolny API

Co oznacza termin API?

Skrót API (Application Programming Interface) oznacza interfejs programowania aplikacji. Jest częścią oprogramowania, które umożliwia innym programom połączenie się z programem docelowym. To termin techniczny z zakresu informatyki. Z programami typu API mamy kontakt na co dzień, np. podczas robienia zakupów przez Internet, gdy sklep internetowy automatycznie łączy się z kontem bankowym, dzięki czemu nie musimy wykonywać przelewu ręcznie.

-REKLAMA-spot_img
Adam Płachta
Absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Wolborzu oraz Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW. Techniką rolniczą interesuje się od najmłodszych lat na rodzinnym gospodarstwie.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
531ObserwującyObserwuj
7,980SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły