poniedziałek, 1 marca, 2021

Uwaga na komosę w burakach cukrowych

-REKLAMA-
-REKLAMA-
Pomimo suszy na plantacjach buraków cukrowych można zaobserwować wschodzącą komosę białą. Wschody są widoczne w całej Polsce.
W rejonach zachodnich wschody komosy rozpoczęły się w okresie Świąt Wielkanocnych. Obecnie, komosa tworzy pierwszą, a czasami już drugą parę liści właściwych. Ze względu na panującą suszę liście chwastów są pokryte warstwą woskową, która chroni je przed utratą wody.
Gruba warstwa woskowa dodatkowo sprawia, że mniej cieczy roboczej zatrzymuje się na liściach, a herbicydy znacznie gorzej wnikają. Ponadto, wytwarzany przez maszyny kurz osiada na liściach, który będzie ograniczał działanie herbicydów. Szczególnie w ubiegłym roku można było zauważyć, że na wielu polach komosa została niezwalczona w okolicy ścieżek technologicznych. Jest to właśnie efekt osiadania kurzu na roślinach.
W tym roku występuje kolejny czynnik ograniczający działanie herbicydów – niska wilgotność powietrza, która będzie przyczyniała się do szybszego niż zwykle odparowania wody z kropli cieczy roboczej, co będzie ograniczało wnikanie herbicydów do chwastów. Zbyt silne obniżenie napięcia powierzchniowego będzie potęgowało to zjawisko. Praktycznie jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zastosowanie adiuwanta zawierającego ester metylowy oleju rzepakowego (MSO).
Ester metylowy oleju rzepakowego to składnik, który bardzo dobrze rozpuszcza warstwę kutykuli. Jest też świetnym rozpuszczalnikiem dla herbicydów zawierających substancje aktywne takie jak etofumesat czy metamitron. Występuje w adiuwantach Atpolan BIO 80 EC oraz Atpolan BIO 80 EC Premium. Są to jedyne dostępne adiuwanty, które buforują pH cieczy roboczej w zakresie 7-7,5. Jest to o tyle ważne dla herbicydów sulfonylomocznikowych, ponieważ są lekkimi kwasami i w ograniczonym stopniu rozpuszczają się w wodzie. Poprzez podniesienie pH cieczy roboczej zwiększamy ich rozpuszczalność oraz skuteczność. Dodatkowe zakwaszenie cieczy roboczej poprzez stosowanie niewłaściwego adiuwanta będzie ograniczało rozpuszczanie herbicydów, a w efekcie ich wnikanie do chwastów oraz działanie.
-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

We wtorek znów mocniej powieje [POGODA]

W nocy ma być na ogół pochmurno. Jedynie miejscami od Wrocławia po Opole, Kraków, Rzeszów na niebie można będzie zobaczyć gwiazdy. Temperatura spadnie do...

Burza wokół Zielonego Ładu

Zanosi się na gorącą rolniczą debatę i to już w czwartek 4 marca br. Wtedy to na internetowych łączach, w ramach  Dialogu Obywatelskiego – Europejski Zielony...

Zasiłek opiekuńczy przedłużony po raz kolejny!

Do 14 marca br. przedłużone zostaną uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. To dobra wiadomość dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodziców i opiekunów dzieci...

Śledź nas

21,220FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły