czwartek, 22 lutego, 2024

Wskaźnik przeciętnego dochodu rolników zawodzi – rolnicy apelują o zmiany w metodyce

spot_img

21 września 2023 roku Główny Urząd Statystyczny ogłosił nowy wskaźnik przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego. Kwota wyniosła 5 549 zł, co oznaczało wzrost o 2 200 zł w porównaniu z poprzednim rokiem. Informacja ta nie pozostała obojętna dla środowiska rolniczego, a Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 26 stycznia 2024 r. wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o rozpoczęcie dyskusji nad zmianą metodyki zbierania danych i wyliczania tego kluczowego wskaźnika.

Metodyka ustalania wskaźnika nie nadąża za dynamicznymi zmianami

Wskaźnik przeciętnego dochodu jest kluczowym parametrem dla rolników, ponieważ stanowi podstawę do wielu decyzji gospodarczych. Wartość ogłoszona przez GUS jest wyliczana na podstawie danych z roku 2022, ale jest używana w praktyce w roku 2024. W międzyczasie sytuacja na rynku rolnym uległa znaczącym zmianom. Ceny produktów rolnych spadły, a koszty produkcji pozostały na wysokim poziomie, co prowadzi do realnych strat dla gospodarstw.

Zdaniem rolników, metodyka ustalania wskaźnika nie nadąża za dynamicznymi zmianami w prowadzeniu gospodarstw rolnych. Wskazują oni, że faktyczne dochody rolników są znacznie niższe niż sugeruje wskaźnik, co sprawia, że wiele gospodarstw nie jest w stanie pokryć kosztów produkcji. Straty te stanowią poważne wyzwanie dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa.

Apel KRIR do Ministerstwa Rolnictwa 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w swoim wystąpieniu do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje o przeprowadzenie szeroko zakrojonej dyskusji nad zmianą metodyki obliczania wskaźnika. Rolnicy sugerują, że aktualne parametry nie uwzględniają bieżącej sytuacji rynkowej oraz zmian w kosztach produkcji, co wpływa na rzeczywistą kondycję finansową gospodarstw.

W kontekście zmian na rynku rolnym, rolnicy proponują bardziej dynamiczny sposób ustalania wskaźnika, który lepiej odzwierciedla aktualne realia gospodarowania. Ponadto, apelują o uwzględnienie różnic regionalnych, które mogą istotnie wpływać na dochody rolników.

źrodło: KRIR

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x