niedziela, 7 lipca, 2024
spot_img

Ukraińska Giełda Powszechna rozpoczyna działalność ?

spot_img

Z informacji zamieszczonych na portalu agrivery.com dowiadujemy się, że zorganizowany rynek produktów rolnych z jasnymi zasadami i gwarancjami realizacji umów nie jest już marzeniem ukraińskich producentów i handlowców rolnych, ale prawdziwym projektem, który został wdrożony przez Ukraińską Giełdę Powszechną (UUB).

Nabór w poczet Członków Giełdy już się rozpoczął

Rozpoczęła się już akredytacja dla giełdowego handlu zbożem pszenicą, kukurydzą, soją i rzepakiem. Pierwsi producenci rolni i handlarze wypełnili ankiety i otrzymali status członka giełdy, który daje prawo do udziału w aukcji. I jest to procedura, którą należy przeprowadzić tylko raz, a następnie przy zakupie lub sprzedaży zboża otrzymać od UUB wyłącznie preferencje i usługi.

„Znamy historię ukraińskiego rynku rolnego, badamy i analizujemy procesy, które miały miejsce i trwają obecnie. Po szczegółowym przestudiowaniu sfery agrarnej nasz zespół może obecnie zaoferować wiele ciekawych i wygodnych rozwiązań mających na celu usprawnienie zarówno pracy poszczególnych przedsiębiorstw rolniczych, jak i sytuacji w całej branży.

Handel giełdowy rozpocznie się od produktów rolnych

Mając zgromadzoną wiedzę i doświadczenie, najpierw wdrożyliśmy go w formie chat-bota, a obecnie przedstawiamy na rynku nowy projekt – handel giełdowy produktami rolnymi. Są to narzędzia zapewniające grę według jednolitych i zrozumiałych dla każdego zasad. Krótko mówiąc, handel na giełdzie jest wygodny i opłacalny, gwarantuje realizację kontraktów i pewność na przyszłość” – wyjaśnił szef giełdy Serhii Gladkyi.

Wszystko ma być jasne, zrozumiałe, uczciwe i bezpieczne

Główną zaletą handlu zorganizowanego na UUB jest niezawodność, jaką zapewnia giełda. Po akredytacji kupujący i sprzedający uzyskują dostęp do systemu transakcyjnego i swobodnie zamieszczają swoje wnioski o sprzedaż lub zakup zboża. Nie muszą tracić dodatkowego czasu na samodzielne szukanie kontrahentów, martwić się o rzetelność partnerów i to, czy wszystkie umowy zostaną zrealizowane terminowo i w całości. Wszystkim tym zajmuje się giełda. Jej pracownicy sprawdzają wszystkich uczestników zorganizowanego rynku rolnego, a także czuwają nad stuprocentową realizacją kontraktu.

Zdaniem autora szanse na powodzenie projektu są wątpliwe ?

Z informacji zamieszczonych powyżej dowiadujemy się, że UUB to elektroniczna platforma handlowa do poszukiwania i kojarzenia kontrahentów i pośredniczenia w płatnościach. Nie jest to zatem typowa giełda (jak CBoT, Euronext-Paryż), która skupia się na handlu kontraktami futures i opcjami na towary. Z naszego (krajowego) doświadczenia wynika, że tego typu przedsięwzięcia się nie udają. Sieć polskich giełd towarowych funkcjonowała do czasu obligatoryjnego handlu towarami z rezerw państwowych. Giełda Energii, która jest jedyną giełdą towarową w Polsce, działa, ponieważ ma zagwarantowany ustawowo obrót energią elektryczną.

Źródło: agravery-com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x