czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Żniwny raport Izby Zbożowo-Paszowej: plony wysokie, podaż mała

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Izba Zbożowo-Paszowa szacuje, że tegoroczne zbiory ziarna zbóż (bez kukurydzy) wyniosły około 27,5 mln ton, tj. o 5 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Jak ocenia IŻ-P, mimo dobrych zbiorów, podaż ziarna na krajowym rynku jest mała, zwłaszcza pszenicy i jęczmienia. Więcej ofert sprzedaży notuje się w przypadku pszenżyta, żyta i owsa. Natomiast rolnicy w ocenie izby zmagazynowali zboża, licząc na wyższe ceny.

Ożywienie w II połowie września?

W związku z tym, w ocenie analityków IZ-P, rolnicy powinni w II połowie września br. wystawić do sprzedaży nieco więcej ziarna – wraz ze zbliżaniem się dobrze zapowiadających się zbiorów kukurydzy, a także w związku z koniecznością pozyskania środków na pokrycie zobowiązań finansowych. 
Dodajmy też, że większą chęć sprzedaży ziarna przejawiają firmy handlowe.

Przetwórcy ruszą za klika tygodni?

Według Izby nie ma także nadmiernego popytu ze strony przetwórców. Wynika to z tego, że wytwórnie pasz zaopatrzyły się w ziarno pod bieżącą produkcję. Większy popyt z ich strony spodziewany jest natomiast za kilka tygodni, gdy ruszą zbiory kukurydzy.

Dodajmy, że w połowie ubiegłego tygodnia krajowi przetwórcy i podmioty skupowe oferowały za: pszenicę konsumpcyjna – 670-740 zł/t; pszenicę paszową – 660-720 zł/t, kukurydzę – 880-950 zł/t (zbiór 2019); żyto konsumpcyjne – 440-530 zł/t; żyto paszowe – 430-520 zł/t; jęczmień – 570-640 zł/t, pszenżyto – 560-630 zł/t; owies paszowy – 480-550 zł/t; rzepak – 1530-1650 zł/t.

Natomiast zakupem zbóż zainteresowani są eksporterzy, oferując wyższe ceny za towar dostarczony do portów. Są też chętni do sprzedaży.

Ponad 200 tysięcy ton za granicę?

Izba Zbożowo – Paszowa ocenia, że we wrześniu br. wywóz pszenicy przez porty powinien przekroczyć 200 tys. ton. Spore zainteresowanie polską pszenicą wykazuje Algieria, która poszukuje dostawców tego zboża w związku ze słabymi zbiorami pszenicy we Francji.
Natomiast import pszenicy z południa Europy jest ograniczony, gdyż na większą skalę nie jest on opłacalny. Pojawiają się ponadto problemy z jakością pszenicy (fuzarium), szczególnie na Słowacji.

Kukurydza z Czech i Słowacji?

Natomiast brak krajowej kukurydzy w Polsce wymusił jej import, który obecnie realizowany jest z Czech i Słowacji. W zależności od regionu, ceny tego zboża wahają się w przedziale: 890-950 zł/t, z dostawą. A zatem jesienne wzmożenie ruchu na rynkach zbożowo-paszowych jeszcze przed nami.Źródło: IŻ-P
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Chiny planują zaimportować jeszcze więcej zbóż paszowych

To, że Chiny mają gigantyczny wpływ dowiedzieliśmy się nie raz. Niemal każde poruszenie na azjatyckim rynku ma swoje przełożenie na światowym parkiecie - niczym...

Grupa Azoty S.A. na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu!

Porozumienie w sprawie wspólnych działań w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii” podpisali Witold Kozłowski - Marszałek...

CIECH z nowymi technologiami dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, zarejestrował innowacyjną i chronioną patentem technologię BGT („Better Glyphosate Technology”), pozwalającą na utrzymanie dotychczasowej skuteczności produktów...

Śledź nas

21,174FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,280SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły