poniedziałek, 1 marca, 2021

Zielone światło dla powstawania w Polsce małych rzeźni rolniczych

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Jak podaje ,,Nasz Dziennik”’ Komisja Europejska zapaliła zielone światło dla powstawania w Polsce małych rzeźni rolniczych.

Rzeźnie rolnicze będą mogły powstawać już w lutym przyszłego roku. Umożliwienie rolnikom zabijania zwierząt we własnych gospodarstwach – bez konieczności korzystania z usług dużych ubojni – było jedną z kluczowych obietnic złożonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi środowisku rolniczemu.

Jak ustalił „Nasz Dziennik”, odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie podpisał szef resortu Jan Krzysztof Ardanowski.

W całej Europie funkcjonują rozwiązania, które pozwalają rolnikom na zakładanie małych ubojni przy gospodarstwach. Wymogi nie są skomplikowane. Należy m.in. ukończyć kurs rzeźnika. Mięso można przerabiać na wędliny i sprzedawać konsumentom. Skoro jest to w Niemczech, Austrii czy we Francji, to dlaczego nie miałoby to działać u nas – powiedział „Naszemu Dziennikowi” Jan Krzysztof Ardanowski.

Dokument określa wymagania weterynaryjne dla rzeźni o małej zdolności produkcyjnej położonych na terenie gospodarstw. W myśl unijnego prawa te rozwiązania muszą spotkać się z notyfikacją ze strony państw członkowskich Unii Europejskiej.

W ramach procedury notyfikacji Komisja Europejska przekazała opinię szczegółową do tego projektu rozporządzenia, natomiast państwa członkowskie UE nie zgłosiły żadnych uwag – wyjaśnia w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Małgorzata Książyk, dyrektor Biura Prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak zauważa Edward Kosmal, rolnik, szef „Solidarności” Rolników Indywidualnych Województwa Zachodniopomorskiego, nowe przepisy są wielką szansą dla rolnictwa.

Wielu rolników skorzysta z tego rozwiązania. W Polsce i w Europie jest wielkie zapotrzebowanie na zdrową żywność. Nasza kuchnia jest jedną z najlepszych na świecie – mówi Edward Kosmal. – Nie zdziwię się, gdy w każdej wsi powstaną takie rzeźnie, a pieniądze, które popłyną do gospodarzy ze sprzedaży mięsa, będą stanowić znaczną część ich dochodów – stwierdza Edward Kosmal w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Komisja Europejska w opinii szczegółowej przedstawiła uwagi, które nie dotyczą zaproponowanych w tym projekcie środków dostosowujących dla rzeźni rolniczych, w zakresie konstrukcji, rozplanowania i wyposażenia pomieszczeń.

 

źródło: NaszDziennik.pl
fot. pixabay

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Mleko do skupu pierwszy raz od kilku miesięcy potaniało

Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że podczas stycznia nowego roku 2021 cena oferowana w skupie za mleko spadła do poziomu 149,35 zł/hl, o...

Rynek wołowiny. Ceny najwyższe od kilku lat

Ceny w skupach utrzymują się na stabilnym poziomie lub symbolicznie wzrastają. Jest to zasługa ożywionego eksportu, niższej podaży bydła  i pojawienia się kolejnych rynków zbytu...

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Śledź nas

21,218FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły