poniedziałek, 1 marca, 2021

Zarząd PZP postuluje o wprowadzenie dopłat dla pszczelarzy

-REKLAMA-
-REKLAMA-

O problemach i znaczeniu pszczół oraz pszczelarstwa dla polskiego i światowego rolnictwa pisaliśmy już wiele razy. Nieraz też informowaliśmy o dramatycznych zdarzeniach polegających na śmierci wielu tysięcy osobników w pasiekach w różnych częściach kraju. Wiadomo również, że zmniejszająca się liczba pszczelich rodzin lub ich zupełny brak, jak i innych owadów zapylających spowodować może trudną do oszacowania globalną rolniczą i gospodarczą klęskę.

Wniosek o dopłaty

W powyższym kontekście Polski Związek Pszczelarski zwrócił się do Ministra Środowiska z prośbą o rozważenie wprowadzenia dopłat dla pszczelarzy. Zarząd PZP postuluje o wypracowanie podstaw prawnych pozwalających wspierać krajowe pszczelarstwo środkami pochodzącymi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Proponuje się też wprowadzenie ekwiwalentu finansowego za pracę pszczół w procesie zapylania. Tego rodzaju dofinansowanie miałoby rekompensować nakłady ponoszone na utrzymywanie pszczół w środowisku, a także wkład owadów zapylających w bioróżnorodność ekosystemów.

 

Ceny miodu spadają

Zarząd PZP postuluje o wprowadzenie dopłat dla wszystkich pszczelarzy. Jak zauważają hodowcy jest to ważne, szczególnie w warunkach gdy Komisja Europejska, z roku na rok powiększa bezcłowy kontyngent na miód sprowadzany z Ukrainy. Miód ten w pierwszej kolejności trafia na rynek Polski. Efektem jest spadek cen produktu z krajowych pasiek. W tym kontekście dopłaty za zapylanie byłyby wsparciem podobnie efektywnym ekonomicznie jak dopłaty bezpośrednie dla rolników.

 

Zbyt mała pomoc

W obecnych warunkach gospodarczych refundacje przyznawane pszczelarzom w ramach Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa ułatwiają im co prawda zakup leków do zwalczania warrozy, umożliwiają zakup pszczelich matek i sprzętu. W opinii pszczelarzy jest to ważna i cenna pomoc, ale niestety daleko niewystarczająca. Teraz niezbędne jest stworzenie spójnego systemu udzielania pomocy finansowej na inwestycje, co umożliwi ochronę pszczelarzy przed bankructwem. Szczególnie w latach słabych zbiorów miodów, a takie z uwagi na zmiany klimatu, będą się zdarzały. Postulowany system wsparcia winien tez zapewniać środki na szybszą odbudowę pasiek po stratach spowodowanych przez klęski żywiołowe i nieumiejętne stosowanie chemii w rolnictwie.

 

Susza, przymrozki i wycinka drzew

Problemem współczesnego pszczelarstwa jest susza. Zjawisko to ma wielki wpływ na nektarowanie roślin i ich żywotność, Kolejne negatywy to: przymrozki, zbyt wczesne dla zapylaczy koszenie łąk i nieużytków, a także coraz powszechniejsze wycinanie drzew miododajnych z okolic pól czy dróg. Zdaniem Zarządu PZP nie tylko rolnikom z powodu suszy lub przymrozków należy się rekompensata, ale pszczelarzom też. Pomoc ta pozwoliłaby im na odbudowanie pasiek lub kupno paszy niezbędnej dla przeżycia pszczół . Obecnie zakup odkładu czy nowego roju to koszt około 300 zł.

 

1070 euro za pracę rodziny

W krajach członkowskich Unii Europejskiej pracę jednej pszczelej rodziny przy zapylaniu upraw wycenia się na 1070 euro rocznie, a korzyści wynikające z zapylania dla gospodarki mają ogromne znaczenie.
Dodajmy, że w Polsce przeważają pasieki małe i drobne, które stanowią blisko 60% ogólnej liczby pasiek zrzeszonych w PZP. Jednak w tym przypadku, tego rodzaju rozdrobnienie, korzystne jest dla zapewnienia równomiernego zapylania roślin na obszarze całego kraju.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Polski Związek Pszczelarski

Współdziałaj z pszczołami to Ci się opłaci!

 

Nieodpowiedzialny rolnik wytruł pszczoły

 

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Shell wprowadza nowe środki smarne

Shell wprowadza na rynki europejskie portfolio neutralnych emisyjnie środków smarnych Shell ogłosił dziś, że będzie oferować klientom neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla oleje i...

Śledź nas

21,218FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły