poniedziałek, 1 marca, 2021

Zapowiedź reorganizacji Ministerstwa Rolnictwa, KOWR i ARiMR oraz walka z ASF

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W poniedziałek 2 grudnia 2019 r. w Parzniewie odbyło się II Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji. W spotkaniu uczestniczyli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski, Główny Lekarz Weterynarii – Bogdan Konopka, Zastępca Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – Krzysztof Maciej Retyk oraz Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Jan Białkowski i Anna Zając Plezia – Dyrektor Departamentu Gospodarowania Zasobem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Usługowy charakter KOWR i ARIMR

Podczas spotkania Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział m.in., że wkrótce dokonane zostaną zmiany w resorcie rolnictwa, których intencją będzie dostosowanie jego struktur do nowych zadań np. w zakresie zmian klimatycznych, przewidywanych migracji ludności i innych aktualnych problemów.
Przy tej okazji, Minister Ardanowski zapowiedział również administracyjną przebudowę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tak, aby były one instytucjami usługowymi i służebnymi wobec rolników.

 

Prawnicy tylko w centrali ARIMR

Minister dodał też, że obowiązywać będzie tylko jedna interpretacja wykładni prawnej regulacji związanych z działalnością Agencji, dokonywana przez prawników z centrali tej instytucji. Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział również zakończenie działalności prawników w Oddziałach Terenowych ARiMR, którzy do tej pory wydawali własne opinie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Makabryczne odkrycie w Małopolsce

Małe ubojnie i zaopatrzenie w wodę

Ponadto Minister Rolnictwa zapewnił zebranych o swojej determinacji w zakresie wprowadzenia rozwiązań dotyczących  małych ubojni, które będą musiały spełnić tylko podstawowe, minimalne wymagania. Minister wspomniał także o małym zainteresowaniu rolników środkami na zaopatrzenie gospodarstw w wodę.

 

KRIR o ASF – wniosek o całkowitą depopulację dzików w Polsce

Podczas poniedziałkowego posiedzenia członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych podjęli temat działań służb i instytucji zaangażowanych w przeciwdziałanie i walkę z afrykańskim pomorem świń. Temat ten podjęto w kontekście notowanego ostatnio  przeniesienia się  wirusa ASF z terenów wschodniej i środkowej Polski, na populację dzików województwa lubuskiego i dolnośląskiego.

Nadchodzi okres godowy dzików

W trakcie rozmów mocno akcentowano fakt, że ze względu na zbliżający się okres huczki-rui (w gwarze myśliwych to okres godowy u dzików – przyp. red.) istnieje poważne zagrożenie rozprzestrzenienia się wirusa na stada  i populacje dzików z województw przyległych do Województwa Lubuskiego, w tym na teren największego zagłębia produkcji świń, jakim jest Województwo Wielkopolskie. Stąd wyeliminowanie wirusa ASF w rejonach o dużej koncentracji świń i dzików będzie znacznie trudniejsze niż na wschodzie Polski. Uczestnicy debaty podkreślali, że wielkość i skala strat dla producentów świń i Skarbu Państwa, może być liczona w miliardach złotych, a ewentualny brak wypłat odszkodowań za likwidowane stad świń spotęguje chaos i doprowadzić może wiele gospodarstw do bankructwa.

Przeciwdziałanie czarnemu scenariuszowi

Krajowa Rada Izb Rolniczych mając na względzie ewentualne milionowe straty dla całej polskiej gospodarki, rolników, przemysłu mięsnego i budżetu państwa, jakie mogą wystąpić w przypadku dalszego rozprzestrzeniana się afrykańskiego pomoru świń, szczególnie wśród towarowych gospodarstw trzodziarskich, wystąpiła ze stanowczym apelem do Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, o podjęcie zdecydowanych i skutecznych działań mających zapobiec, jak się wyrażono: czarnemu scenariuszowi, którym byłoby rozprzestrzenienie się wirusa ASF na wszystkie województwa kraju.

Wniosek o całkowitą depopulację dzików

W tym kontekście, w celu przyspieszania procesu eradykacji wirusa, (Eradykacja choroby – łac. Eradicatio  – całkowite zwalczenie choroby zakaźnej na całym świecie, łącznie z niewystępowaniem wywołującego ją patogenu w organizmach ludzkich, zwierzęcych i innych elementach środowiska – przyp. red.), członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych, uzgodnili, że Rada Ministrów RP, powinna podjąć decyzję o koordynacji prac resortów rolnictwa, środowiska, spraw wewnętrznych, infrastruktury, finansów i obrony narodowej  w zwalczaniu ASF na wzór niektórych krajów, w których ze względu na specyfikę walki z ASF, koordynacja działań była prowadzona na szczeblu premiera.

Dla poprawy skuteczności walki z chorobą ASF samorząd rolniczy, w stosunku do rządu, sformułował zestaw poniższych oczekiwań:

– podjęcia decyzji o całkowitej depopulacji stad dzików, nie tylko  z terenów powiatów, na których ten wirus występuje  oraz do nich przyległych, ale na terenie całej Polski,

– zwiększenia środków finansowych na bioasekurację  oraz wypłatę premii dla myśliwych za odstrzał dzików,

– zapewnienia w budżecie państwa zwiększonych środków finansowych na wypłatę odszkodowań dla gospodarstw  za zwierzęta ubite z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej,

– maksymalna kara za niespełnienie bioasekuracji – 30% odszkodowania,

– przeniesienia nadzoru nad Polskim Związkiem Łowieckim do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi,

– objęcia ochroną przez służby porządkowe możliwości przeprowadzania polowań.

 

O odbiorze zwierząt i zwiększonych środkach

Dodatkowo, Krajowa Rada Izb Rolniczych, biorąc pod uwagę doświadczenia z innych stref zagrożenia na obszarze Unii Europejskiej, stwierdziła, że należy usprawnić odbiór zwierząt zdrowych z tych gospodarstw, które znajdą się w wyznaczonych strefach. Ponadto KRIR zauważyła, że w Polsce przy znacznych wydatkach finansowych z budżetu państwa udało się już zwalczyć wirusa w części kraju –  60 gmin znajdujących się w tzw. strefie zapowietrzonej zostało już przez Komisję Europejską, uznanych za wolne od ASF. W związku z tym, KRIR, mając na względzie, to że przedostanie się z Polski wirusa na teren Niemiec spowoduje  głęboki kryzys na rynku wieprzowiny w całej Unii Europejskiej, uznała, że resort rolnictwa powinien wystąpić do Komisji Europejskiej o przyznanie zwiększonych środków finansowych na walkę z wirusem ASF.

Tekst: Robert Gorczyński
Źródło: www.krir.pl

Kolejny przypadek ASF, tym razem w województwie dolnośląskim

 

 

 

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

We wtorek znów mocniej powieje [POGODA]

W nocy ma być na ogół pochmurno. Jedynie miejscami od Wrocławia po Opole, Kraków, Rzeszów na niebie można będzie zobaczyć gwiazdy. Temperatura spadnie do...

Burza wokół Zielonego Ładu

Zanosi się na gorącą rolniczą debatę i to już w czwartek 4 marca br. Wtedy to na internetowych łączach, w ramach  Dialogu Obywatelskiego – Europejski Zielony...

Zasiłek opiekuńczy przedłużony po raz kolejny!

Do 14 marca br. przedłużone zostaną uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. To dobra wiadomość dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodziców i opiekunów dzieci...

Śledź nas

21,223FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły