piątek, 5 marca, 2021

Zakaz sprzedaży państwowych gruntów do 2026 roku?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W dniu 30 kwietnia 2021 r.  upłynie termin 5-letniego zakazu  sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych na mocy Ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa z 2016 r. 

Czy przedłużą moratorium?

W związku z powyższym Rada Ministrów pracuje nad przedłużeniem  moratorium na sprzedaż ziemi rolnej z państwowych zasobów. W wykazie prac legislacyjnych RM na IV kwartał br. zaplanowano przyjęcie projektu ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z ZWRSP oraz o zmianie niektórych ustaw. Przygotowanie  projektu powierzono Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dzierżawa korzystna dla rolników?

W uzasadnieniu konieczności podjęcia tego rodzaju prac legislacyjnych wyjaśniono m.in., że wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP, podstawowym sposobem zagospodarowania nieruchomości Zasobu stała się dzierżawa, a dotychczasowe doświadczenia wskazują, że ta forma jest korzystna dla rolników. 

Moratorium do 2026 roku 

Przewiduje się zatem przedłużenie okresu wstrzymania sprzedaży państwowej ziemi o kolejne 5 lat, tj. do 30 kwietnia 2026 r. Zakłada się jednak zwiększenie z 2 ha do 5 ha powierzchni nieruchomości rolnych, wobec których wstrzymanie sprzedaży nie będzie miało zastosowania.
Rządowi legislatorzy proponują też aby moratorium, podobnie jak to ma miejsce obecnie, nie dotyczyło sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości. 

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów 
Foto: Pixabay  

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Rozpogodzi się w całym kraju [POGODA]

Jedynie do północy przelotny śnieg spadnie miejscami w okolicy Olsztyba, Elbląga, Mławy, Gdańska, Suwałk. Temperatura nad ranem spadnie do -8/-4 stopni na wschodzie i...

Szczepienia norek zamiast likwidacji hodowli?

Przez chwilę pojawiła się nadzieja na radykalną zmianę polityki Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi względem sytuacji na fermach norek amerykańskich. Jak pamiętamy MRiRW postawiło na...

Tendencje cenowe na krajowym rynku zbóż. Drożej już nie będzie?

Zapasy zbóż maleją co nadal wpływa na ich wysoką wartość w skupach jednak zauważalny jest spadek popytu na pszenicę ze strony importerów. Mniejsze zainteresowanie...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,530SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły