poniedziałek, 1 marca, 2021

Wyhamowały wzrosty cen na krajowych stacjach paliw

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Na początku lipca 2020 za benzynę 95-oktanów trzeba zapłacić, na krajowych stacjach paliw, średnio 4,19 zł/l, a za ON 4,17 zł/l. Popularna benzyn 95 oktanów wyceniona została na poziomie sprzed tygodnia, a ON podrożał o 1 grosz na litrze. Co ciekawe ceny hurtowe dwóch głównych paliw spadły w ostatnim tygodni po ok. 7 groszy na litrze. Mimo to w przypadku ON modelowa marża stacji paliw wynosi teraz 3 grosze na litrze, podczas gdy PB-95 sprzedawane jest (średnio) poniżej ceny hurtowej.

Ceny średnie paliw w detalu: 01-07-2020 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

 • Pb98: 4,53 zł/l (+4 gr/l);
  • Pb95: 4,19 zł/l (0 gr/l);
  • ON: 4,17 zł/l (+1 gr/l);
  • LPG: 1,96 zł/l (-1 gr/l).

Stacje paliw przy centrach handlowych już wcześniej obniżyły ceny bardziej niż pozostałe. Tam, po okresie stabilizacji, ostatnie 6 tygodni przyniosły spore podwyżki.

Rynek ropy

W marcu i kwietniu pandemia koronawirusa wywołała niespotykane wcześniej przeceny na rynku ropy. Chwilowo notowania amerykańskiej ropy z najbliższym terminem dostawy spadły nawet do wartości ujemnych (sprzedający musiał dopłacić kupującemu kontrakt). Światowy popyt na ropę zmniejszył się o 1/3 (ok. 30 mln baryłek dziennie), gdy większość krajów zamroziło działalność gospodarczą i uwięziło ludzi w domach. W kwietniu kraje OPEC+, broniąc się przed spadkiem cen surowca, ograniczyły jego wydobycie o prawie 10 mln baryłek dziennie. Na początku czerwca członkowie OPEC+ przedłużyli obowiązywanie wcześniejszych limitów wydobycia o kolejny miesiąc, czyli do końca lipca. Warto dodać, że o blisko 2 mln baryłek (-15%) spadło w czasie epidemii dzienne wydobycie ropy w USA.

Popyt na paliwa zaczyą się powoli odradzać wraz ze zdejmowaniem obostrzeń związanych z epidemią. Za popytem rosły też ceny ropy.

Zdecydowane wzrosty notowań zaczęły się już na początku maja. Ropa WTI podrożała w ciągu pięciu tygodni z 12,5 do blisko 40 usd/b w pierwszej dekadzie czerwca, a odmiana Brent umocniła się w tym czasie z ok. 23 do ponad 42 usd/b. W okolicy tych poziomów notowania obu kontraktów pozostają do dzisiaj (01.07.2020).

Globalny rynek ropy jest bliski zbilansowania, ale rosnące ceny sprawiają, że w USA przywracane jest wydobycie w zamkniętych czasowo szybach. Tygodniowe dane EIA zaczęły pokazywać odbicie wydobycia po 11 tygodniach spadku z rzędu. Przypominam, że Amerykanie na początku tego roku ustanawiali kolejne rekordy wydobycia i są światowym liderem w produkcji ropy. Ostatnio obawy o popyt na rynku ropy powróciły gdy w wielu Stanach USA zaczęto przywracać restrykcję związane z pandemią koronawirusa. Tymczasem wydobycie i eksport surowca chce wznowić Libia, która nękana wojną domową od stycznia nie eksportuje ropy.

 

Notowania ropy Brent / WTI (usd/b) na tle pozycji netto kapitału spekulacyjnego:

Ceny paliw w hurcie

Zdecydowane odbicie notowań ropy w maju i na początku czerwca przełożyło się na wyższe ceny paliw w hurcie. Na szczęście w połowie czerwca ceny ropy ustabilizowały się i do teraz oscylują wokół poziomu 40 usd/baryłkę. W skali ostatniego tygodnia (kończącego się 1-lipca 2020) cena hurtowa ON i PB95 spadła o ok. 7 groszy na litrze. Jednak od minimów z 29-kwietnia Orlen podniósł cenę benzyny Pb95 o 76 groszy, a ON o 50 groszy na litrze.

W połowie 27-tygodnia marża modelowa ze sprzedaży Pb95 wzrosła do minus 7 groszy (z minus 17 gr/l tydzień wcześniej), a w przypadku ON wzrost marży sięgnął 7 groszy, do 3 groszy na litrze. Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

 

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

 • 2017 r: 17 groszy,
 • 2018 r: 20 groszy,
 • 2019 r: 18 groszy,
 • 2020 r: 30 groszy, ale w 26 tygodniu tego roku marża wyniosła minus 17 gr/l.

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

 • 2017 r: 13 groszy,
 • 2018 r: 9 groszy,
 • 2019 r: 10 groszy,
 • 2020 r: 28 groszy, a w tygodniu 26 marża wyniosła minus 4 gr/l.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

Zmiany cen w skali roku:

Zarówno ceny hurtowe, jak i detaliczne paliw są w czerwcu zdecydowanie niższe niż przed rokiem. Warto zwrócić uwagę, że marże stacji paliw aktualnie oscylują w pobliżu zera, a detaliści zarabiają “tylko” na upustach od oficjalnych cen hurtowych (nadal 20-30 gr/l).

 

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

 

Ceny hurtowe diesla spadły poniżej ceny Pb95:

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło cen: PKN ORLEN, e-petrol.pl, barchart.com

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Shell wprowadza nowe środki smarne

Shell wprowadza na rynki europejskie portfolio neutralnych emisyjnie środków smarnych Shell ogłosił dziś, że będzie oferować klientom neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla oleje i...

Śledź nas

21,218FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły