wtorek, 20 października, 2020
- REKLAMA -

Wyhamowały wzrosty cen na krajowych stacjach paliw

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Na początku lipca 2020 za benzynę 95-oktanów trzeba zapłacić, na krajowych stacjach paliw, średnio 4,19 zł/l, a za ON 4,17 zł/l. Popularna benzyn 95 oktanów wyceniona została na poziomie sprzed tygodnia, a ON podrożał o 1 grosz na litrze. Co ciekawe ceny hurtowe dwóch głównych paliw spadły w ostatnim tygodni po ok. 7 groszy na litrze. Mimo to w przypadku ON modelowa marża stacji paliw wynosi teraz 3 grosze na litrze, podczas gdy PB-95 sprzedawane jest (średnio) poniżej ceny hurtowej.

Ceny średnie paliw w detalu: 01-07-2020 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

 • Pb98: 4,53 zł/l (+4 gr/l);
  • Pb95: 4,19 zł/l (0 gr/l);
  • ON: 4,17 zł/l (+1 gr/l);
  • LPG: 1,96 zł/l (-1 gr/l).

Stacje paliw przy centrach handlowych już wcześniej obniżyły ceny bardziej niż pozostałe. Tam, po okresie stabilizacji, ostatnie 6 tygodni przyniosły spore podwyżki.

Rynek ropy

W marcu i kwietniu pandemia koronawirusa wywołała niespotykane wcześniej przeceny na rynku ropy. Chwilowo notowania amerykańskiej ropy z najbliższym terminem dostawy spadły nawet do wartości ujemnych (sprzedający musiał dopłacić kupującemu kontrakt). Światowy popyt na ropę zmniejszył się o 1/3 (ok. 30 mln baryłek dziennie), gdy większość krajów zamroziło działalność gospodarczą i uwięziło ludzi w domach. W kwietniu kraje OPEC+, broniąc się przed spadkiem cen surowca, ograniczyły jego wydobycie o prawie 10 mln baryłek dziennie. Na początku czerwca członkowie OPEC+ przedłużyli obowiązywanie wcześniejszych limitów wydobycia o kolejny miesiąc, czyli do końca lipca. Warto dodać, że o blisko 2 mln baryłek (-15%) spadło w czasie epidemii dzienne wydobycie ropy w USA.

Popyt na paliwa zaczyą się powoli odradzać wraz ze zdejmowaniem obostrzeń związanych z epidemią. Za popytem rosły też ceny ropy.

Zdecydowane wzrosty notowań zaczęły się już na początku maja. Ropa WTI podrożała w ciągu pięciu tygodni z 12,5 do blisko 40 usd/b w pierwszej dekadzie czerwca, a odmiana Brent umocniła się w tym czasie z ok. 23 do ponad 42 usd/b. W okolicy tych poziomów notowania obu kontraktów pozostają do dzisiaj (01.07.2020).

Globalny rynek ropy jest bliski zbilansowania, ale rosnące ceny sprawiają, że w USA przywracane jest wydobycie w zamkniętych czasowo szybach. Tygodniowe dane EIA zaczęły pokazywać odbicie wydobycia po 11 tygodniach spadku z rzędu. Przypominam, że Amerykanie na początku tego roku ustanawiali kolejne rekordy wydobycia i są światowym liderem w produkcji ropy. Ostatnio obawy o popyt na rynku ropy powróciły gdy w wielu Stanach USA zaczęto przywracać restrykcję związane z pandemią koronawirusa. Tymczasem wydobycie i eksport surowca chce wznowić Libia, która nękana wojną domową od stycznia nie eksportuje ropy.

 

Notowania ropy Brent / WTI (usd/b) na tle pozycji netto kapitału spekulacyjnego:

Ceny paliw w hurcie

Zdecydowane odbicie notowań ropy w maju i na początku czerwca przełożyło się na wyższe ceny paliw w hurcie. Na szczęście w połowie czerwca ceny ropy ustabilizowały się i do teraz oscylują wokół poziomu 40 usd/baryłkę. W skali ostatniego tygodnia (kończącego się 1-lipca 2020) cena hurtowa ON i PB95 spadła o ok. 7 groszy na litrze. Jednak od minimów z 29-kwietnia Orlen podniósł cenę benzyny Pb95 o 76 groszy, a ON o 50 groszy na litrze.

W połowie 27-tygodnia marża modelowa ze sprzedaży Pb95 wzrosła do minus 7 groszy (z minus 17 gr/l tydzień wcześniej), a w przypadku ON wzrost marży sięgnął 7 groszy, do 3 groszy na litrze. Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

 

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

 • 2017 r: 17 groszy,
 • 2018 r: 20 groszy,
 • 2019 r: 18 groszy,
 • 2020 r: 30 groszy, ale w 26 tygodniu tego roku marża wyniosła minus 17 gr/l.

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

 • 2017 r: 13 groszy,
 • 2018 r: 9 groszy,
 • 2019 r: 10 groszy,
 • 2020 r: 28 groszy, a w tygodniu 26 marża wyniosła minus 4 gr/l.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

Zmiany cen w skali roku:

Zarówno ceny hurtowe, jak i detaliczne paliw są w czerwcu zdecydowanie niższe niż przed rokiem. Warto zwrócić uwagę, że marże stacji paliw aktualnie oscylują w pobliżu zera, a detaliści zarabiają “tylko” na upustach od oficjalnych cen hurtowych (nadal 20-30 gr/l).

 

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

 

Ceny hurtowe diesla spadły poniżej ceny Pb95:

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło cen: PKN ORLEN, e-petrol.pl, barchart.com

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Susza na Ukrainie, a w Polsce wizja zimy

Z własnego podwórka wiemy, że pogoda lubi zmienną być i wystarczą niewielkie odchyły opadów i temperatury od normy abyśmy mieli do czynienia...

Niedoceniana rola kobiet w rolnictwie

Rola kobiet w rolnictwie niedoceniana. COPA COGECA z okazji obchodów Dnia Kobiet Wiejskich wskazała kierunki na poprawę sytuacji rolniczek i przedsiębiorczyń.

BREXIT: Brak umowy rolno-spożywczej pogłębia niepewność

Negocjacje dotyczące funkcjonowania łańcucha rolno-spożywczego zmierzają w dobrym kierunku. Jednak nadal brak jasnych informacji na jakiej zasadzie ma funkcjonować umowa między Unią...

Śledź nas

17,208FaniLubię to
350ObserwującyObserwuj
2,220SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Susza na Ukrainie, a w Polsce wizja zimy

Z własnego podwórka wiemy, że pogoda lubi zmienną być i wystarczą niewielkie odchyły opadów i temperatury od normy abyśmy mieli do czynienia...

Niedoceniana rola kobiet w rolnictwie

Rola kobiet w rolnictwie niedoceniana. COPA COGECA z okazji obchodów Dnia Kobiet Wiejskich wskazała kierunki na poprawę sytuacji rolniczek i przedsiębiorczyń.

BREXIT: Brak umowy rolno-spożywczej pogłębia niepewność

Negocjacje dotyczące funkcjonowania łańcucha rolno-spożywczego zmierzają w dobrym kierunku. Jednak nadal brak jasnych informacji na jakiej zasadzie ma funkcjonować umowa między Unią...

Firma Phosagro dołącza do swojego portfolio dwa nowe produkty

W Polsce nawozy sprzedawane są pod brendem Ultra, w skład których wchodzi kilkanaście produktów. Dzięki wprowadzeniu kolejnych rozwiązań będziemy mogli lepiej sprostać...

Termin stosowania nawozów naturalnych zostanie wydłużony?

W dniu 16 października 2020 r Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy z...