niedziela, 28 lutego, 2021

Współpraca i przestrzeganie zasad – apel KZP-PTCh

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W piątek, 20 grudnia 2019 r. Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, w kontekście prac legislacyjnych i ogólnokrajowej dyskusji nad tzw. „Specustawą w sprawie zwalczania chorób zakaźnych u zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz redukcji populacji dzików w kraju” wydał własne oświadczenie. W dokumencie tym zawarto interesującą analizę sytuacji.

 

Spór między rolnikami a ekologami 

W wyżej wspomnianym oświadczeniu podpisanym przez Aleksandra Dargiewicza, Prezesa Zarządu KZP-PTCh, stwierdzono między innymi, że: „istota sporu pomiędzy rolnikami a ekologami, polega na tym, że pierwsi chcą masowego odstrzału dzików, a drudzy zabezpieczenia gospodarstw przed wniknięciem wirusa do stad świń. Tymczasem jedni i drudzy mają trochę racji, gdyż oba elementy walki z wirusem powinny być wprowadzone równolegle. Z jednej strony nie można zwalczać wirusa opierając się wyłącznie na redukcji populacji dzików. Przy braku zabezpieczenia epizootycznego gospodarstw (wyrażenie od:epizootia” czyli: masowe występowanie na określonym terenie i w określonym czasie zachorowań zwierząt na chorobę zakaźną – przyp. red.), nawet niewielka gęstość populacji dzików będzie groźna dla stad świń. Z drugiej, utrzymywanie dużego zagęszczenia dzików spowoduje masowe upadki dzików potęgując presję wirusa w środowisku. Przybliży to nas do skrajnej sytuacji, w której nawet najbardziej zaawansowane zasady bioasekuracji będą zawodne.”

 

Utylizacja padłych dzików

Prezes Aleksander Dargiewicz zauważa także, że ważnym elementem walki z ASF jest zbieranie i utylizacja padłych dzików. A to z tego względu, że truchła padłych dzików to  rezerwuar wirusa ASF, który w tkankach pozostaje aktywny nawet przez wiele miesięcy. Dlatego tak ważna jest jak najszybsza ich neutralizacja. Prezes Dargiewicz wysunął również  sugestię w stosunku do ekologów, aby włączyli się oni w działania związane z wyszukiwaniem padłych dzików. Co w efekcie uratowaliby przed zakażeniem i śmiercią tysiące dzików, a także setki tysięcy świń w gospodarstwach.

 

Poparcie dla naukowców

Ponadto, w kontekście walki i profilaktyki ASF, Prezes KZP-PTCh wyraził poparcie dla działań polskich naukowców domagających się większych środków na badania. Szczególnie, że wyjasnienie zagadki sezonowego występowania ognisk ASF w stadach świń pomiędzy czerwcem a wrześniem, znacznie pomogłoby w świadomym stosowaniu zasad bioasekuracji.
Prezes KZP-PTCh dodał, że w Polsce dysponujemy wyjątkowo dużym materiałem do badań tego zjawiska. Natomiast uzyskując granty krajowe lub unijne polscy naukowcy mogliby rozwinąć współpracę z przodującymi ośrodkami badawczymi z innych krajów.

 

Atak za sześć miesięcy?

Pismo Prezesa Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej zawiera też ważne ostrzeżenie przed tym, że wirus ASF może zaatakować stada świń w Wielkopolsce już za sześć miesięcy. A w tak krótkim czasie, nauka nie zdoła udzielić odpowiedzi na stawiane obecnie pytania. Receptą może tu być poważne potraktowanie zaleceń EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności – przyp. red.),  które mówią o jednoczesnym wprowadzaniu zasad bioasekuracji, utylizacji padłych dzików i redukcji populacji dzików. Niezbędne jest również kształtowanie świadomości społecznej, szczególnie że w przestrzeni publicznej pojawiają się regularnie, skrajne opinie, które dezinformują i niepotrzebnie nastawiają jedne grupy społeczne przeciwko drugim. Ponadto, politycy winni zadbać o przepisy ograniczające skutki kryzysu.

Najważniejsze zadania

Zdaniem Prezesa KZP-PTCh, do najważniejszych zadań do wykonania w obecnej sytuacji, zaliczyć należy: umożliwienie, pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej, przemieszczania pomiędzy strefami, zarówno świń jak i materiału biologicznego pochodzącego ze stad przebadanych w kierunku ASF. Ponadto, Inspekcja Weterynaryjna powinna zostać wzmocniona kadrowo i finansowo, bo bez silnej Inspekcji Weterynaryjnej niemożliwe jest zatrzymanie pandemii. Także rolnicy winni otrzymać pomoc finansową oraz niezbędną wiedzę na temat wprowadzenia zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach.

Tekst: Robert Gorczyński
Źródło: KZP-PTCh

Sejm przyjął projekt specustawy o ASF

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,206FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły