wtorek, 2 marca, 2021

Wracają polowania zbiorowe!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Od poniedziałku (1 lutego br.), w ramach ogłoszonego przez Rząd tzw. „luzowania” obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 zniesiono szereg zakazów. Dla rolników, myśliwych i leśników ważne są zmiany dotyczące organizacji polowań, szczególnie tych zbiorowych. I to jest dobra wiadomość, bo ma to ścisły związek ze skuteczną walką z ASF i redukcją populacji przenoszących wirusa, dzików.

Padlina, urządzenia, polowania  

A zatem od 1 lutego br. Rząd zezwala na:  

– Organizowanie poszukiwań padłych zwierząt mogących stanowić zagrożenie epizootyczne. 

– Budowę urządzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt. 

– Organizację polowań zbiorowych, w których trakcie dokonuje się odstrzału zwierzyny w celu ograniczenia liczebności populacji mogącej stwarzać zagrożenie epizootyczne.

I mimo, że w ogłoszonym w ubiegły piątek (29 stycznia br.),  pakiecie zmian odwołujących obostrzenia nie pada nazwa wirusa ASF, to jednak specjaliści jasno podkreślają, że pod pojęciem zagrożenia epizootycznego rozumieć należy przede wszystkim ASF.

Wnioski rolników i myśliwych

O tego rodzaju zmiany dopuszczające m.in. możliwość organizacji polowań zbiorowych wielokrotnie apelowały środowiska i organizacje rolnicze, a także Polski Związek Łowiecki. Pisaliśmy już m.in. o wniosku Łowczego Krajowego PZŁ Pawła Lisiaka, który w piśmie skierowanym do Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wskazywał na to, że polowania zbiorowe zaliczyć należy do skutecznych metod zwalczania ASF. Dodajmy też, że poza generowaniem ogromnych strat wynikających z likwidacji ognisk ASF, występowanie tej choroby utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie hodowli trzody chlewnej. W strefach ochronnych utrudniony jest np. proces oddawania świń do ubojni i handel tymi zwierzętami. W związku z tym ważne jest podejmowanie każdych działań zmierzających do likwidacji stref i oczyszczania kolejnych obszarów z ASF. 
 
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, PZŁ
Foto: Pixabay 
   

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

2 nowe opony MICHELIN CrossGrip

Michelin wprowadza dwa nowe rozmiary swoich całorocznych opon rolniczych MICHELIN CrossGrip o wielofunkcyjnym zastosowaniu. Gama przeznaczona jest do koparko-ładowarek, ładowarek burtowych, ładowarek teleskopowych i...

Gwarancja Michelin przedłużona na 2021 r.

Michelin przedłuża na rok 2021 bezpłatną gwarancję dla opon rolniczych i agro-przemysłowych. Gwarancja obejmuje uszkodzenia przypadkowe i stanowi ekwiwalent ubezpieczenia opon. Gwarancja na opony...

Telematyka tańsza o połowę

John Deere ułatwia dostęp do JDLink, dzięki nowej ofercie instalacji modułu MTG, który będzie teraz tańszy o połowę. To w praktyce oznacza, że każdy...

Śledź nas

21,237FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,340SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły