sobota, 27 lutego, 2021

Wnioski suszowe przez aplikację?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Susza, pandemia COVID-19, dotychczasowe problemy z wypełnianiem wniosków, a także przewidywane obecnie z powoływaniem komisji, to powody dla których Rząd przygotował (opublikowany wczoraj), projekt nowych regulacji określających zasady wnioskowania za pośrednictwem aplikacji publicznej o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz sporządzania protokołów z oszacowania szkód.

 

Niezadowolenie rolników

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia:
W sytuacji powtarzającej się suszy zarówno wojewodowie, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego jak i organizacje rolnicze wnioskowali o usprawnienie szacowania szkód powstałych w wyniku suszy, wskazując na duże obciążenie komisji powołanych przez wojewodę, które w krótkim czasie nie tylko muszą oszacować powstałe szkody ale również sporządzić protokół. Jednocześnie z uwagi na błędy w protokołach oszacowania szkód dotyczące zarówno powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym jak szacowania szkód w uprawach, w których zgodnie z klimatycznym bilansem wodnym nie wystąpiła susza, zachodziła konieczność korekt protokołów. Skutkowało to dodatkową pracą komisji, pracowników urzędów wojewódzkich oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i jednocześnie niezadowoleniem producentów rolnych.”

 

Problemy z komisjami

Projektodawcy starali się też uwzględnić przewidywane problemy z powoływaniem komisji szacujących szkody, o czym w związku z pandemią koronawirusa już teraz sygnalizują wojewodowie, zgłaszający wnioski o zmianę zasad szacowania szkód. Uwzględniając powyższe, w projekcie rozporządzenia zaproponowano wprowadzenie nowych regulacji określających zasady ubiegania się o pomoc publiczną w przypadku wystąpienia suszy.

Szacowanie przez aplikację

Przewidziano m.in. umożliwienie producentom rolnym zgłaszania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy za pośrednictwem specjalnej aplikacji publicznej, która pozwoli na weryfikację zgłoszeń z zasięgiem KBW (Klimatyczny Bilans Wodny – przyp. red.) i ustalonym poziomemu strat w plonach, a następnie udostępni producentowi rolnemu protokół określający, wysokości szkód w jego gospodarstwie powstałych w wyniku suszy. I na tej podstawie będzie można  ubiegać się o pomoc.

Zdaniem Rządu wprowadzenie publicznej aplikacji pozwalającej producentom rolnym na wnioskowanie o oszacowanie szkód spowodowanych przez suszę powinno znacznie usprawnić proces szacowania szkód powstałych w wyniku suszy m.in. poprzez ograniczenie błędów i skrócić  czas na uzyskanie informacji o wysokości szkód stanowiącej podstawę do ubiegania się o pomoc.

Możliwość uzyskania protokołu oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy wyłącznie na podstawie wniosku złożonego przez producenta rolnego, powinno znacznie usprawnić szacowanie szkód i uniezależnić podejmowanie decyzji odnośnie np. zbioru plonów od oczekiwania na komisję, która powinna oszacować szkody.

Projekt dotyczy zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Do tematu powrócimy gdy znane będą kolejne decyzje i techniczne szczegóły projektu.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: RM
Foto: Pixabay

Susza i inne klęski – ulgi i umorzenia

 

Spór COPA-COGECA z KE – koronawirus kontra susza

 

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Ministerstwo Finansów o uldze inwestycyjnej

Temat wysokości i właściwego wykorzystania dopłat  bezpośrednich od początku funkcjonowania tej formy unijnego wsparcia był przedmiotem wielu rolniczych sporów i dyskusji. Dominują tu dwa główne...

Śledź nas

21,197FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły