wtorek, 13 kwietnia, 2021

Walka z ASF wreszcie skuteczna?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Szybka i usystematyzowana wymiana danych dotyczących nowych przypadków i rozprzestrzeniania się ASF na obszarze Polski, Niemiec i Czech, wzmacnianie kanałów komunikacji, szybka wymiana informacji dotyczących np. budowy  skutecznych barier wokół wykrytych przypadków ASF,  skoordynowane poszukiwanie zwłok dzików, powstrzymywanie polowań na dziki w odległości 20 km od granicy (z wyjątkiem indywidualnego odstrzału), znaczne zmniejszenie populacji dzików w rejonach przygranicznych i podejmowanie nowych działań dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa ASF, to główne założenia podpisanej w piątek (19 marca), Deklaracji o współpracy między odpowiednimi Ministerstwami rolnictwa Polski, Niemiec i Czech. 

Współpraca ma być ścisła

Zgodnie z powyższą deklaracją, strony mają zachęcać do wymiany i współpracy między odpowiednimi podmiotami w dziedzinie zdrowia zwierząt. Mają też omówić odpowiednie opcje rozszerzenia i pogłębienia współpracy w celu zwalczania i opanowania afrykańskiego pomoru świń w przyszłości. Strony planują koordynować stanowiska dotyczące podejmowania inicjatyw prawnych w celu zwalczania ASF w UE. Zakładają także stałą wymianę informacji na temat odpowiednich inicjatyw krajowych i międzynarodowych w swoich krajach.

Stały kontakt ministerstw

Ministrowie trzech krajów zamierzają też utrzymywać ze sobą regularny dialog oraz kontynuować spotkania i konferencje okresowe oraz w trybie doraźnym. Tak aby na bieżąco  wspierać wymianę informacji i prowadzić rozmowy. Natomiast inne krajowe ministerstwa, władze, stowarzyszenia i agencje, jak również niezależni specjaliści z wszystkich trzech krajów, mogą być też ściśle zaangażowane do skutecznego zwalczania epidemii ASF Polsce, Niemczech i Czechach. 
W imieniu swoich państw deklarację podpisali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, Minister Wyżywienia i Rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec Julia Klöckner i Minister Rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem.

Czy to się uda? 

Teraz wszystko zależy od praktyki powyższej współpracy, a tu liczy się czas i jakość. Szczególnie, że ASF znowu w natarciu a to wiąże się z likwidacją stad, ogromnymi finansowymi i w konsekwencji też dramatami rolników.  
                 
Źródło i foto: MRiRW  

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

  1. ” Po czynach nas poznacie” wiec choć w tym przypadku życzyłbym sobie ( i nie tylko sobie) aby poznać uprzejmie urzędującego nam ministra z tej strony😀

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Front w środę zacznie się cofać. Zwiastuje to duże ocieplenie [POGODA]

W nocy sucho z przejaśnieniami będzie od okolic Olsztyna po Grudziądz, Kaszuby, Piłę, Poznań, Ziemię Lubuską, Pomorze Zachodnie oraz miejscami od Sudetów po Leszno-...

Hodowcy wzywają Komisarza Wojciechowskiego. Bezmięsna dieta wbrew nauce!

W Europie i w Polsce, w wielu instytucjach i środowiskach rolniczych, toczy się burzliwa dyskusja na temat przyszłego kształtu unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Ważną...

Rynek wołowiny. Rok temu o takich cenach można było tylko pomarzyć

W kraju rynek wołowiny jest stabilny. Rok temu ceny wołowiny były niemal o 15% niższe niż obecnie. Z jednej strony to dobra nowina jednak...

Śledź nas

21,705FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły