sobota, 27 lutego, 2021

Unijna pszenica i rzepak drożały w ostatnim tygodniu

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Unijna pszenica i rzepak drożały w ostatnim tygodniu, na rynku paliw widoczne były dalsze spadki

Na giełdzie Euronext-Paryż (dawniej Matif) majowa seria pszenicy podrożała o blisko 5 euro (+2,4%) w tygodniu 01-08.05.2020. Kontrakt ten zamknął piątkową sesję ceną 200,5 eur/t, wracając tym samym w okolice psychologicznego poziomu 200 eur/t. Notowania majowego termin pszenicy były mocno rozchwiane tuż przed ostatnim dniem obrotu, który przypada na 11-maja.  Kontrakt na nowe zbiory podrożał w mniejszym zakresie i wyceniany jest o kilkanaście euro niżej. Seria na dostawę pszenicy we wrześniu zyskała w ciągu tygodnia z poziomu 184,5 do 188,25 eur/t.

Unijnym kontraktom na pszenicę pomaga przyspieszenie tempa eksportu w końcówce obecnego sezonu, po tym jak możliwości eksportowe wyczerpały się w krajach basenu Morza Czarnego. Do 3-maja kraje UE wysłały na eksport 28,8 mln ton pszenicy miękkiej w porównaniu do tylko 17,6 mln ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Zdaniem KE do końca sezonu (koniec czerwca) eksport pszenicy miękkiej sięgnie 31,8 mln ton. Liderem wśród unijnych eksporterów tego zboża jest Francja, która może ustanowić historyczny rekord.

Perspektywy produkcji pszenicy rosną wraz z łagodzeniem deficytu opadów w kluczowych regionach produkcji. W swojej majowej prognozie Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) zapowiedziała rekordowe zbiory zbóż na świecie w nowym sezonie. Wspomniana prognoza zakłada rekordowe globalne zbiory nie tylko pszenicy (kolejne), ale i kukurydzy.

Tymczasem jest sporo obaw o poziom globalnego popytu na zboża w związku panującą ciągle na świecie pandemią koronawirusa. W ostatnich miesiącach najbardziej cierpi z tego powodu kukurydza i oleje roślinne, ponieważ o przynajmniej 1/3 zmalało zużycie paliw w skład których wchodzą biopaliwa (bioetanol i bioestry). Światowa recesja może też sprawić, że najbiedniejsze państwa nie będą wstanie realizować zakupów zbóż na dotychczasowym poziomie.

W ubiegłym tygodniu temat relacji na linii USA-Chiny ponownie zaczął oddziaływać na wyceny zbóż i soi w Chicago. Biały Dom zagroził Chinom wprowadzeniem nowych ceł, jeśli te nie zaczną wywiązywać się z podpisanej w połowie stycznia umowy handlowej I fazy. Pod presją wywieraną przez Donalda Trumpa Chiny zamówiły w ostatnim tygodniu znaczne ilości amerykańskiej kukurydzy i soi.

Na notowania zbóż i oleistych w tym tygodniu duży wpływ będzie miała publikacja comiesięcznych prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), przewidziana na 12-maja.

Zmiany okresowe notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych:

Notowania unijnej kukurydzy ustabilizowały się w minionym tygodniu

W Paryżu seria najbliższa zamknęła tydzień wzrostem o symboliczne 0,25 euro (w skali tygodnia) do 165,75 eur/t. Unijna kukurydza korzystała nieco z odbicia notowań w Chicago w drugiej połowie tygodnia. Zakup dużej partii kukurydzy przez Chiny sprawił, że wyceny tego zboża  wzrosły w Chicago o 2,4% w minionym tygodniu. Wcześniej amerykańska kukurydza spadła do poziomu najniższego od lat. Obecne relacje cenowe sprawiają, że kukurydza coraz częściej zastępuje pszenicę w żywieniu zwierząt po obu stronach Atlantyku. O ile w Stanach zjednoczonych popyt paszowy tylko w części rekompensuje spadek przerobu kukurydzy na bioetanol, to w UE wykorzystanie paszowe utrzymuje notowania kukurydzy na stabilnym poziomie.

Najnowsze prognozy KE zapowiadają tegoroczną unijną produkcję kukurydzy na 69,8 mln ton – minimalnie mniej niż w 2019, ale 6% powyżej średniej pięcioletniej.

Notowania pszenicy i kukurydzy w Paryżu (najbliższa seria kontraktu):

Unijny rzepak zyskał na wartości naśladując zachowanie kanadyjskiej canoli i ropy

Sierpniowa seria rzepaku zamknęła tydzień ceną 372,75 eur/t, po wzroście o 5,25 euro (+1,4%) w skali tygodnia. Wzrosty notowań nasion wynikały z silnego odbicia na rynku ropy na początku minionego tygodnia i słabszych od oczekiwań prognoz produkcji w Kanadzie.

W miniony czwartek (07-05-2020) Urząd Statystyczny Kanady (StatCan) zapowiedział areał canoli na poziomie 20,615 mln akrów, czyli mniej niż rok temu i poniżej oczekiwań analityków. Kanada jest największym producentem rzepaku na świecie.

https://agroprofil.pl/p/zestaw-rzepak/

Nie napawają optymizmem też prognozy zbiorów rzepaku w UE. Komisja Europejska oczekuje produkcji nasion na poziomie 16,45 mln ton, czyli więcej niż przed rokiem, ale ciągle o ponad 10% poniżej średniej. Warto jednak pamiętać, że w ostatnim czasie mocno spadł popyt na rzepak ze strony producentów bioestrów mieszanych z olejem napędowym.

Wyceny olejów roślinnych nie wspierają notowań rzepaku. Olej palmowy (stanowi 30% konsumpcji olejów w UE) pozostawał w ostatnim tygodniu w okolicy rocznych minimów. Warto przypomnieć, że to galopujące ceny olejów roślinnych z przełomu roku wywindowały w styczniu notowania rzepaku na 3-letnie maksima.

Notowania giełdowe unijnego rzepaku:

RYNEK ROPY I PALIW

W ślad za benzyną także cena średnia diesla spadła poniżej 4 zł za litr

W ostatnim tygodniu cena średnia ON i Pb95 zmniejszyły się o 4-5 groszy na litrze. W konsekwencji w połowie 19-tygodnia 2020 za benzynę 95-oktanów trzeba było zapłacić średnio 3,88 zł/l, a za ON 3,99 zł/l. Dla popularnej benzyny jest to najniższy poziom cen od kilkunastu lat. W ostatnich dniach ropa odbiła w górę, a za nią wzrosły też ceny paliw w hurcie.

Ceny na rynku dyktują sieci państwowych koncernów, które mniejszą sprzedaż rekompensują sobie bardzo wysokimi marżami. Stąd widoczne są olbrzymie różnice w cenie między najtańszymi i najdroższymi stacjami paliw. Te najtańsze stacje (przy centrach handlowych) sprzedają benzynę 95 oktanów o ok. 60 groszy taniej, a diesel kosztuje tam o ok. 40 groszy mniej w stosunku do cen średnich.

Oczywiście konsumenci są zadowoleni z taniejących paliw, ale ceny powinny być dużo niższe, gdyby stacje zadowoliły się średnim poziomem marż z ostatnich trzech lat.

Marże stacji paliw są w tym roku kilka razy wyższe niż w poprzednich trzech latach.

Warto wiedzieć, że w latach 2017-2019 średnia roczna modelowa marża stacji paliw ze sprzedaży Pb95 wahała się w przedziale 17-20 gr/l. W pierwszych 19 tygodniach 2020 roku jest to 43 gr/l.

W przypadku ON w 2017-2019 średnia roczna marża stacji paliw mieściła się między 9-13 groszy/l. W tym roku jest to 38 groszy na litrze.

Ceny średnie paliw w detalu: 06-05-2020 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

  • Pb98: 4,24 zł/l (-5 gr/l);
    • Pb95: 3,88 zł/l (-4 gr/l) – najmniej od kilkunastu lat;
    • ON: 3,99 zł/l (-5 gr/l) – najmniej od maja 2016 roku;
    • LPG: 1,69 zł/l (-6 gr/l).

 

Stacje paliw przy centrach handlowych już wcześniej obniżyły ceny bardziej niż pozostałe. Po okresie stabilizacji ostatni tydzień przyniósł dalsze lekkie wszystkich paliw.

Rynek ropy

Początek maja przyniósł odbicie (bardzo silne w ujęciu procentowym zwłaszcza) notowań ropy. Ropa WTI podrożała w ciągu kilku dni z 12,5 do 26 usd/b (+100%), a odmiana Brent umocniła się z ok. 23 do ok. 32 usd/b.

W maju kapitał spekulacyjny zaczął kupować kontrakty na ropę w nadziej, że luzowanie restrykcji wynikających ze spowalniającej pandemii coronawirusa wzmocni popyt na paliwa. Na razie nadprodukcja surowca jest olbrzymia, a cięcie wydobycia ropy przez głównych producentów na poziomie 9,7 mln baryłek dziennie (-10% światowego wydobycia) tylko w małym stopniu zmniejszyło nadpodaż. Ocenia się, że globalna konsumpcja ropy spadła w ostatnich tygodniach o 30%. W konsekwencji olbrzymiej nadprodukcji surowca jego ceny, mimo ostatniego odbicia, utrzymują się w okolicy 17-letnich minimów.

Z notowaniami ropy skorelowane są ceny olejów roślinnych (też nasion oleistych), zbóż (zwłaszcza kukurydzy), cukru. Drastyczny spadek konsumpcji paliw oznacza mniejszy popyt na biopaliwa, czyli bioetanol i bioestry.

Notowania ropy Brent / WTI (usd/b):

Ceny paliw w hurcie

Zdecydowane odbicie notowań ropy przełożyło się na wyższe ceny paliw w hurcie.

W PKN Orlen w ciągu tygodnia (29.04 – 06.05.2020) olej napędowy podrożał 12, a Pb95 o 14 groszy na litrze.

W połowie 19-tygodnia marża modelowa ze sprzedaży Pb95 wynosiła 41 groszy (-13 gr/l w tygodniu), a w przypadku ON 34 grosze na litrze (-12 gr/l).  Do tego należy doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

 

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: Euronext-Paryż, CBoT, KE, USDA, PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

 

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Ministerstwo Finansów o uldze inwestycyjnej

Temat wysokości i właściwego wykorzystania dopłat  bezpośrednich od początku funkcjonowania tej formy unijnego wsparcia był przedmiotem wielu rolniczych sporów i dyskusji. Dominują tu dwa główne...

Śledź nas

21,197FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły