niedziela, 7 marca, 2021

Towary pochodzenia roślinnego – nowe zasady kontroli i importu

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Nowe zasady kontroli i importu

Od 14 grudnia 2019 r., w krajach członkowskich Unii Europejskiej, wejdą w życie przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego (UE) 2017/625, w sprawie kontroli i innych czynności urzędowych. W tym kontekście, wymogiem, zgodnie z art. 56 ww. rozporządzenia, będzie zaopatrzenie każdej przesyłki towarów pochodzenia roślinnego, podlegających granicznej kontroli fitosanitarnej, we wspólny zdrowotny dokument wejścia, technicznie nazywany dokumentem CHED-PP (ang.: Common Health Entry Document).

 

Wymogi formalne

W odniesieniu do każdej przesyłki regulowanych roślin i produktów roślinnych, podmiot odpowiedzialny za przesyłkę, wypełnia elektronicznie, w systemie TRACES-NT, pierwszą część dokumentu oznaczonego skrótem: CHED-PP, W formularzu tym, zainteresowany podmiot, zobowiązany jest udzielić informacji niezbędnych do natychmiastowej i kompletnej identyfikacji przesyłki, łącznie z informacją o jej przeznaczeniu.
Tak wypełniony dokument, będzie też pełnił funkcję zgłoszenia przesyłki do granicznej kontroli fitosanitarnej.
Przy czym, powiadomienie właściwych organów kontrolnych, winno nastąpić przed dostarczeniem przesyłki na przejście graniczne. W tym przypadku, zasada jest taka, że zgodnie z projektami aktów wykonawczych, podmiot zgłasza przesyłkę do kontroli co najmniej 24 godziny przed faktycznym dostarczeniem  przesyłki na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.
Natomiast w przypadku transportu lotniczego, na 6 godzin przed przybyciem przesyłki.
UWAGA! Brak wypełnionego dokumentu CHED-PP spowoduje, że do czasu dopełnienia tego obowiązku przez prawnie zobligowany podmiot, nie zostanie przy nim wykonana kontrola graniczna.
Ponadto, wszystkie etapy kontroli granicznej, jej wyniki i decyzje Inspektorów Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, będą dokumentowane elektronicznie w dokumencie pod nazwą: CHED-PP. Dla Służby Celno-Skarbowej stanowić on będzie podstawę do nadania przesyłce określonej procedury celnej. Natomiast dopuszczenie przesyłki do obrotu będzie możliwe, tylko i wyłącznie, po przedstawieniu organom celnym, przez uprawniony podmiot, ostatecznie wypełnionego dokumentu CHED-PP, potwierdzającego że przesyłka odpowiada wymaganiom.

 

Niezbędne działania

Żeby wypełnić dokument CHED-PP w części właściwej dla podmiotu odpowiedzialnego za przesyłkę, konieczne jest założenie bezpłatnego konta w systemie TRACES-NT. Konto to musi zostać zatwierdzone przez właściwą jednostkę PIORiN.

Powyższy temat szeroko omawiano podczas konferencji organizowanej w ramach XXI Międzynarodowej Wystawy Rolniczej „Agro Show”, która odbyła się w dniach 19-22 września 2019 r., w wielkopolskich Bednarach.

 

Obszerna informacja

Informacje dotyczące nowych unijnych przepisów dotyczących zdrowia roślin, w tym o towarach regulowanych, dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, pod adresem: http://piorin.gov.pl/zdrowie-roslin/nowe-prawo-ue/)

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.piorin.gov.pl
Foto aut.: Robert Gorczyński

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Na rynku drobiu bezruch lub spadek cen!

Ożywienie w krajowych skupach jakie towarzyszyło nam przez zaledwie parę chwil wyhamowało. Nie obserwujemy obecnie wzmożonego popytu czy też znacznych ruchów cen. Za niemal...

Będą oceny wpływu na rolnictwo?

Jak ujawnił podczas czwartkowej (4 marca br.) wideokonferencji Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, w czerwcu br. ogłoszona zostanie unijna Długofalowa...

Rynek jaj. Popyt przewyższa podaż, ceny rosną

Miniony tydzień charakteryzował się utrzymaniem trendu wzrostowego cen. Zbliżamy się do okresu świątecznego który jest głównym motorem napędowym popytu co wpływa na wyższe ceny...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,630SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły