wtorek, 2 marca, 2021

Toruńska Kuria dzierżawi ziemię zadłużonej spółce?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Na wsi własność ziemi i dobre jej zagospodarowanie to podstawowa sprawa. Dla wielu rolników to też kwestia przerwania. Dlatego wszelkie informacje o możliwych nieprawidłowościach, czy nawet wątpliwościach w tej delikatnej materii, w każdej sytuacji budzić mogą najwyższe zaniepokojenie. 
Z pewnością jest tak w przypadku gruntów rolnych należących do Kurii Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Toruniu, które to najprawdopodobniej wydzierżawiono osobom związanym z Grupą Producencką Ziarno z Cichoradza, w stosunku do której prowadzone jest prokuratorskie postępowanie. 

Czy to możliwe?

Sprawą dzierżawy kościelnych gruntów, po licznych sygnałach od rolników, zajęła się Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, która to wystosowała do Kurii w Toruniu pismo z prośbą o udzielenie informacji potwierdzającej bądź zaprzeczającej tym doniesieniom.

30 milionów długu 

W tym kontekście Kujawsko-Pomorska Izba przypomniała, że zaległości płatnicze firmy w stosunku do rolników sięgają kwoty 30 mln zł. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie nieprawidłowości dotyczących funkcjonowania i finansów Grupy Ziarno (o czym także już pisaliśmy – przyp. red). Badane są przyczyny bankructwa firmy, w tym losy dużych partii ziarna zbóż i rzepaku, co zaowocowało niewypłaceniem blisko 800 rolnikom należności za dostarczone płody rolne. A kwota zaległości to blisko 30 mln zł. Izba rolnicza podkreśla, że dla wielu rolników oznacza to poważne problemy finansowe z niewypłacalnością włącznie.  

„Naturalnie szanujemy państwa prawa do wolności gospodarczej i możliwości prowadzenia współpracy z dowolnymi podmiotami. Jednakże, jako reprezentant rolników, jesteśmy zaniepokojeni już samą możliwością zaistnienia tego rodzaju faktu” – stwierdza w piśmie do Kurii, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza.  

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza przypomina też o swoim wcześniejszym zaangażowaniu w pomoc rolnikom poszkodowanym w zaistniałej sytuacji, w tym o organizacji  spotkań z wierzycielami spółki Ziarno, doradztwie prawnym i poszukiwaniu możliwości odzyskania należnych im płatności.

Rolnicy są oburzeni 

Dlatego też, mając na uwadze interesy rolników z terenu naszego województwa, podzielamy ich oburzenie domniemanym faktem wydzierżawiania przez instytucje kościelną gruntów rolnych osobom, które sowim nagannym postępowaniem zaszkodziły tak wielu rolnikom, pozostawiając ich na pastwę losu. Jeżeli docierające do nas informacje są prawdziwe, wydaje się być dalece nieetycznym promowanie tak nagannej postawy właścicieli spółki Ziarno, poprzez wydzierżawienie im gruntów rolnych. Wielu rolników odbiera ten fakt, jako swoistą nagrodę za działalność godną potępienia – wyjaśnia w piśmie do toruńskiej Kurii Ryszard Kierzek – prezes KPIR. Teraz głos należy do toruńskiej Kurii. 

Źródło: K-PIR
Foto Pixabay
  

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Telematyka tańsza o połowę

John Deere ułatwia dostęp do JDLink, dzięki nowej ofercie instalacji modułu MTG, który będzie teraz tańszy o połowę. To w praktyce oznacza, że każdy...

Po przymrozkach i mgłach czeka nas ocieplenie [POGODA]

Prędkość wiatru na wschodzie kraju w nocy osłabnie. Pozowli to powstaniu mgieł na przeważajacym obszarze Polski. Dodatkowo miejscami pojawią się przymrozki do -3/-1 stopnia....

Kredyty zamiast odszkodowań?

Nie umilkły jeszcze echa ubiegłotygodniowej konferencji prasowej związków i organizacji branżowych hodowców norek przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kiedy to żywo komentowano...

Śledź nas

21,237FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,340SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły