piątek, 17 września, 2021
spot_img

Koronawirus u kolejnych osobników

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB w Puławach poinformował o kolejnych pozytywnych wynikach badań na obecność SARS-CoV-2 u norek z fermy w powiecie kartuskim (woj. pomorskie). Próbki do badań pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną pochodziły od kolejnych norek z likwidowanego ogniska, wykrytego w wyniku prowadzonych tam kontroli urzędowych.

5 800 sztuk do likwidacji

Przypomnijmy: ognisko SARS-CoV-2 stwierdzono w gospodarstwie liczącym ponad 5 800 sztuk zwierząt stada podstawowego norek amerykańskich.

Próbki do badań w ww. gospodarstwie pobrano w dniu 27 stycznia br. w związku z realizacją badań kontrolnych zwierząt prowadzonych na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia jednostek chorobowych, sposobu prowadzenia kontroli oraz zakresu badań kontrolnych zakażeń zwierząt (Dz. U. 2020, poz. 2162).

Kolejne fazy badań 

Zgodnie z ww. rozporządzeniem, w gospodarstwie pobrano wymazy z jamy nosowo-gardłowej od 20 norek. W przypadku 4 zwierząt uzyskano wyniki dodatnie. O wynikach badań powiadomiono Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, właściwe organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Inspekcji Sanitarnej. 

W gospodarstwie, w którym stwierdzono zakażenie wdrożono  procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia SARS-CoV-2 u norek, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie zwalczania SARS-CoV-2 u norek (Dz. U. 2020, poz. 2302).


Źródła: GIW, MRiRW
Foto: AFP

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
564ObserwującyObserwuj
8,400SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x