czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Straty sięgające nawet 1,5 mld złotych na samym eksporcie. Branża drobiarska przechodzi przez największy od lat kryzys

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz obawia się, że jeśli sytuacja w drobiarstwie w ostatnim kwartale tego roku ulegnie pogorszeniu, to łączne ubytki w przychodach eksporterów mięsa drobiowego mogą sięgnąć nawet 1,5 miliarda złotych.

Tylko przez pierwsze siedem miesięcy tego roku polskie firmy drobiarskie straciły 675 milionów złotych na samym tylko eksporcie – jak szacuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Głównym powodem pogarszających się wyników branży produkcji mięsa drobiowego analitycy KIPDiP wymieniają pandemię COVID-19, która doprowadziła do spadku zamówień z sektora hotelarsko-restauracyjnej, gdzie przede wszystkim trafia polski drób wysyłany za granicę.

Między rokiem 2019 dzieli nas gigantyczna przepaść

 Jeśli policzyli byśmy ile ton wyeksportowaliśmy za granicę od stycznia do lipca to naszym oczom ukazałby się wynik “zaledwie” 3,7%  mniejszy niż rok wcześniej. Jeśli jednak na wywóz zagraniczny spojrzymy od strony wartościowej to okaże się, że ubytek wynosi ponad 10 procent. Porównując zeszło i tegoroczne przychody eksportowe można dostać lekkiego szoku. Do przedsiębiorstw drobiarskich ze sprzedaży zagranicznej trafiło aż o prawie 151 milionów euro mniej.

“Dziura wynika z mniejszej sprzedaży oraz – co gorsze – z drastycznego obniżenia marży sprzedażowych” – wyjaśnia Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

A jak prezentowały się ceny drobiu w 1 tygodniu października?

W ostatnim tygodniu września w raporcie sporządzonym przez MRiRW w tygodniu 27-04.10.2020 odnotowano dalsze obniżki na rynku skupu kurczaka.

 POLSKA
TOWAR   
 2020-10-042020-09-27Zmiana ceny [%]
kurczęta typu brojler3 2223 227-0,2
indory4 1944 246-1,2
indyczki4 1024 0770,6
kaczki typu brojler4 2864 2560,7
gęsi tuczone7 4467 3761,0
tuszki kurcząt patroszonych 65%4,734,82-2,0%

źródło: ZSRiR

Według danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w dniach 27-04.10.2020 cena za kilogram brojlera utrzymała się na podobnym poziomie co sprzed tygodnia i wynosiła średnio ok. 3,22 zł/netto. Jednocześnie cena ta była o 5,8% niższa niż przed rokiem.

Kaczki pierwszy raz od dawna nie potaniały. Tym razem mogliśmy doświadczyć wzrostu cen na poziomie ok. +0,7%. W skupie za kilogram kaczki można było uzyskać ok. 4,29 zł/netto, o 3 gr więcej niż ostatnio.

Cena indyków zachowywała się różnokierunkowo. W minionym raporcie cena za kilogram indorów wynosiła ok. 4,19 zł/netto, o 4 gr mniej. W przypadku indyczków cena poszybowała w górę o +0,6%. W skupie można było uzyskać 4,10 zł/netto, o 3 gr więcej niż w miniony raporcie.

 W rozpatrywanym okresie ceny tuszek kurcząt patroszonych wynosiły 4,73 zł/netto. To spadek rzędu –2% czyli 9 gr. 

Niestety sektor gospodarki ma dosyć ograniczoną zdolność jak chodzi o przystosowywanie się do zmieniających się warunków jak na przykład – ograniczania produkcji w sytuacji kurczącego się popytu. Polska strategia charakteryzuje się na utrzymywaniu wysokiej produkcji. W przypadku zatrzymania kanałów eksportowych dochodzi do nadwyżki produktu a jedyną możliwością skutecznej sprzedaży jest obniżka cen. Jednak istnieje możliwość, że takie zagranie będzie działało tylko krótkookresowo. W dalszej perspektywie skutki takiego postępowania mogą być opłakane. Bez pomocy rządu, wypracowanie nowej strategii w czasach epidemii wydaje się być konieczne.

Maria Chmal
źródło: gov.pl

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Polscy producenci rolni krytycznie o WPR

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, członek federacji COPA-COGECA, przedstawiła swoje stanowisko w kwestii zagadnień, które powinny zostać uwzględnione podczas negocjacji nad unijną Wspólną Polityką Rolną...

Czwartek najcieplejszy od 31 lat [POGODA]

Jeszcze tydzień temu na wschodzie było -20 stopni, zaś teraz na południowym zachodzie mamy +20 stopni. Pogoda zwariowała, a wraz z nią przyroda. W nocy...

Jak wykryć nadużycia?

Temat wysokości i właściwego wykorzystania dopłat  bezpośrednich od początku funkcjonowania tej formy unijnego wsparcia był przedmiotem wielu rolniczych sporów i dyskusji. Dominują tu dwa główne...

Śledź nas

21,173FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły