poniedziałek, 1 marca, 2021

Stacje coraz więcej zarabiają na sprzedaży paliw

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wrzesień przyniósł gwałtowne załamanie na rynku ropy. Światowe ceny surowca spadły od początku miesiąca już o kilkanaście procent. Osłabienie złotego do dolara zmniejszyło wpływ tańszej ropy na ceny hurtowe paliw, ale i tak PKN Orlen tylko w ostatnim tygodniu (02-09.09.2020) obniżył o prawie 6 groszy na litrze cenę Pb95 i o 9 groszy cenę diesla. W tym czasie ceny średnie (płacone na stacjach paliw) Pb95 wzrosły, a ON pozostały na wielomiesięcznych maksimach. Oznacza to jeszcze wyższe zyski stacji paliw!!! Warto zauważyć, że detaliści z nawiązką odrobili straty wynikające z zerowych lub ujemnych marż utrzymujących się w czerwcu i lipcu. Średnia marża modelowa ze sprzedaży Pb95 wynosi w 2020 roku aż 24 gr/l, a dla ON – 25 gr/l. Dla porównania W latach 2017-2019 stacje zarobiły średnio 17-20 gr/l benzyny 95 oktanów i 9-13 gr/l oleju napędowego.

Rosnące marże stacji paliw powodują, że mocno wzrosły różnice cen na najtańszych i najdroższych stacjach paliw. Ponownie warto zatem szukać tanich stacji zlokalizowanych najczęściej przy centrach handlowych.

Ceny średnie paliw w detalu: 09-09-2020 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 4,79 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 4,48 zł/l (+3 gr/l);

• ON: 4,39 zł/l (0 gr/l);
• LPG: 1,99 zł/l (0 gr/l).

Ceny na stacjach rosną podczas gdy w hurcie spadają:

Rynek ropy:

Strona popytowa budzi coraz większe obawy inwestorów na giełdowym rynku ropy. Globalna pandemia koronawirusa nie odpuszcza, a epidemiolodzy zapowiadają II jej fazę w krajach, gdzie nastąpiło wygaszenie choroby. Wprawdzie niewielu przewiduje, że rządy ponownie w panice pozamykają całe gałęzie gospodarki, to jednak powrót wielu ograniczeń jest realny i zapewne przełoży się na mniejszą konsumpcję ropy. Zachęca to inwestorów spekulacyjnych do sprzedaży kontraktów na ropę. W konsekwencji notowania surowca zaczęły gwałtownie spadać od początku września. Notowania odmiany WTI cofnęły się w pobliże 37 usd/b, a cena ropy Brent do 40 usd/b. W obu przypadkach oznacza to kilkunastoprocentową przecenę i najniższe poziomy od czerwca tego roku.

Notowania ropy WTI / Brent (usd/b) na tle pozycji netto kapitału spekulacyjnego (na ropie WTI) (09-09-2020):

Notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Ceny paliw w hurcie:

W hurtowych cennikach, ostatni tydzień (kończący się 9-września 2020) przyniósł blisko 6-groszowy spadek ceny Pb95 (-4 gr/l tydzień wcześniej) i 9-groszowy spadek ceny oleju napędowego (-gr/l tydzień wcześniej).

Cena średnia Pb95 na stacjach paliw zwiększyła się nawet, a ON pozostała niezmieniona, dzięki czemu ich marże (średnie) ze sprzedaży osiągnęły wysoki poziom – 26 groszy na litrze benzyny 95 i 39-groszowy w przypadku oleju napędowego.

W połowie 37-tygodnia 2020 marża modelowa ze sprzedaży Pb95 wzrosła do 26 gr/l (z 18 gr/l tydzień wcześniej), a w przypadku ON wzrosła z 32 gr/l – tydzień wcześniej, do 39 gr/l. Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017: 17 groszy,
  • 2018: 20 groszy,
  • 2019: 18 groszy,
  • 2020: 24 grosze, a w 36 tygodniu tego roku marża wyniosła 18 gr/l.

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017: 13 groszy,
  • 2018: 9 groszy,
  • 2019: 10 groszy,
  • 2020: 25 groszy, a w tygodniu 35 marża wyniosła 32 gr/l.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

Zmiany cen w skali roku:

Ceny hurtowe diesla utrzymują się znacznie poniżej ceny Pb95:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Shell wprowadza nowe środki smarne

Shell wprowadza na rynki europejskie portfolio neutralnych emisyjnie środków smarnych Shell ogłosił dziś, że będzie oferować klientom neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla oleje i...

Śledź nas

21,215FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły