czwartek, 21 stycznia, 2021

Średnia krajowa cena pszenicy najwyższa od 7 lat

-REKLAMA-

Według MRiRW w okresie od 21 grudnia 2020 do 3 stycznia 2021 większość zbóż podrożała w krajowych punktach skupu. Skala wzrostów ceny średniej na przełomie roku była zróżnicowana i mieściła się w zakresie od ułamka procenta do ponad 2 procent. Do grona najmocniej drożejących zbóż (średnio w kraju) należało ziarno konsumpcyjne pszenicy i owsa (nieco ponad 2%) oraz kukurydza sucha (1,8%).

W ciągu raportowanego okresu (wyjątkowo 2 tygodnie) cena średnia pszenicy paszowej wzrosła o skromne 4 zł do 874 zł/t, ale ziarno pszenicy przeznaczone na konsumpcję podrożało o 19 zł do 867 zł/t. Oznacza to, że cena średnia krajowa pszenicy konsumpcyjnej przebiła o 1 zł/t szczyt z lutego 2019 i jest teraz najwyższa od lipca 2014 roku.

Ceny tego zboża rosną w kraju pod wpływem silnego popytu eksportowego. W I połowie sezonu 2020/21 wyeksportowaliśmy poza UE prawie 1,5 mln ton pszenicy, czyli o połowę więcej niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu.

W skali roku krajowe ceny pszenicy wzrosły o ponad 20%, ale w porównaniu z przełomem 2018/19 zboże to kosztuje tylko 4% więcej.

W analizowanym przez MRiRW okresie kukurydza stanowiła jeszcze blisko 1/5 zakupów, a najczęściej przywożonym do punków skupu zbożem była pszenica, w tym paszowa (36%) i konsumpcja (24% struktury zakupów).

Ceny zbóż według MRiRW:

Ceny tego zboża rosną w kraju pod wpływem silnego popytu eksportowego. W I połowie sezonu 2020/21 wyeksportowaliśmy poza UE o połowę więcej pszenicy niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: MRiRW

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Jakie nowości w odmianach ziemniaka?

19 stycznia 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian ziemniaka. Z uwagi na panujący stan pandemii w naszym kraju, posiedzenie to miało charakter...

Koszty i nieefektywne wsparcie

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, w ramach konsultacji publicznych, ustosunkował się do propozycji zawartych w projekcie Narodowego Planu Strategicznego, który będzie...

Nadal wyjątkowo ciepło i jeszcze sucho [POGODA]

Podlasie, Mazury, Warmia, południe, wschód, północ, centrum Mazowsza, Lubelskie, Góry Świętokrzyskie, wschód Małopolski i zachód Podkarpacia- tutaj w nocy pojawią się przymrozki do -5/-2...

Śledź nas

20,668FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,140SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły