poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

Senat wzywa rząd do odstąpienia od veta

-REKLAMA-
-REKLAMA-

– Nasi dziadkowie i ojcowie marzyli o tym by gospodarzyć tak samo jak europejscy farmerzy – mówił Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych podczas środowej (25 listopada br.), konferencji prasowej w Senacie RP, w trakcie której prezentowano projekt Uchwały wzywającej Radę Ministrów do wycofania się z planów veta w stosunku do unijnego budżetu i udziału w budżecie odbudowy. – Przyznam, że wielu rolników z rezerwą podchodziło do przystąpienia Polski do Unii Europejskiej ale okazało się, że właśnie w tych warunkach i okolicznościach zyskaliśmy możliwość spełnienia naszych marzeń. I dopiero w tych czasach pojawiły się możliwości na to by dorównać europejskim farmerom. Polska jest znaczącym eksporterem żywności i produktów rolnych do krajów Unii. Korzystamy z otwartego rynku i granic. 

Wiktor Szmulewicz podkreślał też, że ważne są pieniądze, dopłaty, Wspólna Polityka Rolna i fundusze rozwoju obszarów wiejskich będące podstawą rozwoju polskiego rolnictwa.

– Przyznam, że spodziewałem się tego, że obecne władze będą walczyć o jak najwyższe stawki i fundusze dla nas, ale nie spodziewałem się żadnego veta i rezygnacji na własną prośbę z udziału w unijnym budżecie i budżecie odbudowy. Na to zgody być nie może! – dodał Prezes KRIR. 

Lekceważone lokalne samorządy  

Podczas konferencji, w imieniu samorządów i mieszkańców polskich gmin głos zabrała Dorota Zmarzlak, Wójt Gminy Izabelin, która przypomniała o kwocie 120 miliardów euro pozyskanych przez Polskę od jej wejścia do Unii Europejskiej do dziś. Przy czym, fundusze te przeznaczono na realizację wielkiej, w skali kraju, liczby inwestycji i projektów społecznych, które to zmieniły Polskę cywilizacyjnie i pchnęły kraj na nowe tory rozwoju. 

– Kolejne fundusze potrzebne są i dziś – mówiła Wójt Gminy Izabelin. – Choćby na kontynuację już rozpoczętych przedsięwzięć. Ważne jest też finansowanie działań pozwalających przetrwać obecny pogłębiający się kryzys gospodarczy i społeczny. Niestety obecna władza odbiera samorządom kolejne fundusze. Niweluje możliwości i traktuje samorządy z lekceważeniem. A teraz do tego doszło widmo veta i odcięcia Polski od funduszu odbudowy a także innych możliwości należnych pełnoprawnym członkom Unii Europejskiej. Czas zawrócić z tej drogi.

1 grudnia protest samorządów

Wójt Gminy Izabelin poinformowała obecnych o tym, że w wielu polskich gminach podejmowane są uchwały wzywające Premiera i Rząd do odstąpienia od veta. Natomiast 1 grudnia br. samorządy uczestniczyć będą w proteście polegającym na wyłączeniu gminnego oświetlenia. 

Kolejnym mówcą był Kamil Luboński – przedsiębiorca z branży autokarowej, która jako jedna z wielu krajowych branż bardzo ucierpiała w wyniku obecnego kryzysu i która wcześniej rozwinęła się dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej. 

Senat przyjął uchwałę

Konferencję w Senacie RP otworzył Marszałek Izby prof. Tomasz Grodzki. Uczestniczyli w niej Senatorowie reprezentujący stronnictwa polityczne popierające projekt uchwały. Inicjatorem uchwały był Senator Marcin Bosacki Szef Klubu Senatorów Koalicji Obywatelskiej. 
Ostatecznie, podczas głosowania które odbyło się 26 listopada br. stosunkiem głosów: 49 za do 48 przeciw Senat przyjął uchwałę i wezwał Radę Ministrów do odstąpienia od unijnego budżetowego veta oraz do przyjęcia Budżetu UE w wynegocjowanej formie. 

Źródła: Senat RP, KRIR
Foto: Senat RP  

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

USDA koryguje w dół światowe zapasy zbóż przed nowym sezonem

Sezon 2020/21 na rynku zbóż jeszcze trwa, a najnowsze amerykańskie szacunki zapowiadają, że w kolejny sezon wkroczymy z jeszcze mniejszymi zapasami. Amerykański Departament Rolnictwa...

Rynek wieprzowiny. Bez zmian i bez nadziei na lepsze jutro

“Trzeba mieć nerwy ze stali, żeby utrzymać się w tym biznesie. Ja nie mam, dlatego musiałem porzucić to co kocham, żeby móc godnie żyć”-...

Ceny drobiu pną się w górę!

Tuszki kurczaków podrożały o kilkadziesiąt groszy ale rownież ceny indyków po ostatniej stagnacji poszybowały w górę. Zapowiedź luzowania obostrzeń w niektórych krajach może stać...

Śledź nas

21,700FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły