piątek, 18 czerwca, 2021

Sejm przyjął Krajowy Plan Odbudowy

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wczoraj (4 maja br.), wieczorem Sejm RP przyjął ustawę, która umożliwia uruchomienie unijnego wsparcia w ramach Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa, a także Krajowego Planu Odbudowy. Z tego tytułu Polska w ciągu kilku lat ma otrzymać łącznie 770 mld zł. 
Natomiast, jak wczoraj zgodnie zapewniali: Premier Mateusz Morawiecki i Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, w budżecie przeznaczonym na działania w ramach unijnej Wspólnej Polityki Rolnej przewidziano 32,2 mld euro, a w Planie Odbudowy 2,5 mld euro, co stanowi w sumie 150 mld zł na wsparcie dla rolnictwa i rolników.

Kto za, a kto przeciw?

Z sejmowego zestawienia wynika, że za ratyfikacją Funduszu opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu. W tym: spośród 231 posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości za ratyfikacją opowiedziało się 211 parlamentarzystów. Przeciwnych było 20 posłów klubu – w przewadze byli to członkowie Solidarnej Polski, Za ratyfikacją, zgodnie z wcześniej ogłoszonym porozumieniem z PiS, opowiedziało się także 46 z 47 posłów Lewicy. 

Sprzeciw Koalicji Obywatelskiej 

Natomiast przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej najgłośniej podkreślali swoje niezadowolenie w związku z funduszem. Lider PO Borys Budka jeszcze przed głosowaniem złożył szereg poprawek do projektu ustawy ratyfikacyjnej. Sejm jednak wszystkie je odrzucił. W konsekwencji 127 Posłów Koalicji Obywatelskiej wstrzymało się od głosowania. Za ratyfikacją zagłosowało natomiast 22 posłów klubu Koalicja Polska-PSL (jeden wstrzymał się od głosu). Za było też całe, liczące 5 posłów, koło Polska 2050 (partia Szymona Hołowni). Wśród 4 posłów koła Kukiz’15 dwóch posłów było za ratyfikacją (w tym Paweł Kukiz), jeden był przeciwny i jeden wstrzymał się od głosu. Za opowiedziało się natomiast  trzech posłów niezrzeszonych, 1 poseł niezrzeszony był przeciw. Od głosu wstrzymało się trzech posłów koła Polskie Sprawy. Przeciw wyrażeniu zgody na ratyfikację opowiedzieli się natomiast wszyscy posłowie Konfederacji (11 osób).
Teraz ustawa trafi do Senatu RP. 

Źródło i foto: Kancelaria Sejmu RP

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Fluorescencyjne ziemniaki, które sygnalizują stres w roślinie

Czy da się wykryć stres u rośliny nie uszkadzając jej? Jak się okazuje istnieje taka możliwość. Zespół naukowców z Wydziału Rolnictwa, Żywności i Środowiska...

4,8 miliona ton żywności na śmietniku!

Dlaczego marnujemy aż 4,8 miliona ton żywności rocznie? Jak powstrzymać się od zbędnych zakupów jedzenia? Jak ograniczyć straty w rolnictwie i przetwórstwie? Czy są...

Gorąca noc na zachodzie i wybrzeżu [POGODA]

Po bardzo ciepłym, miejscami upalnym dniu noc już w całym kraju będzie ciepła. Najchłodniej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelskim, Podkarpaciu i wschodzie Mazowsza- tu...

Śledź nas

22,331FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły