niedziela, 20 czerwca, 2021

Rządowa decyzja i program pomocy

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Susza, huragany, grad, deszcze nawalne, przymrozki wiosenne lub powodzie, to przyczyny dla których, Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, podjęła kierunkowo decyzję w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy w 2019 roku ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem wymienionych anomalii pogodowych.

Ponadto, w najbliższych dniach, podjęta zostanie uchwała Rady Ministrów, dotycząca łącznej wysokości środków finansowych przeznaczonych na walkę z suszą. Nastąpi to po przekazaniu przez wojewodów szczegółowych informacji precyzujących zakres szacunkowych strat w poszczególnych gminach.

Planowana wysokość dotacji

Wiadomo już, że dotacje dla rolników będą dotyczyły powierzchni upraw, na których szkody objęły co najmniej 30 proc. upraw. Natomiast rolnicy, którzy ponieśli największe straty (ponad 70 proc.), otrzymają 1 000 zł wsparcia na hektar.
Już we wrześniu ruszyć ma wypłata pierwszych środków pomocowych. Wysokość wsparcia, w konkretnych przypadkach, stanowić będzie iloczyn powierzchni uprawy, w której powstały szkody i stawki pomocy. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi określi wysokość stawki w stosownym obwieszczeniu.
Możliwe będzie też różnicowanie stawki pomocy, w zależności od wysokości szkód w danej uprawie lub od obsady zwierząt, będących własnością rolników. Dotyczy to zwierząt takich jak: bydło, owce, kozy lub konie, w przeliczeniu na powierzchnię wieloletnich użytków zielonych w gospodarstwach rolnych.

Ponadto, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udzielać będzie  pomocy w formie dopłat do oprocentowania kredytów bankowych i poręczeń, a także gwarancji spłaty kredytów bankowych udzielonych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i gospodarstwach rybackich.

Natomiast, na wniosek rolnika który poniósł szkody w wyniku wyżej wymienionych uwarunkowań pogodowych, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie m.in. udzielał pomocy w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu. W tym przypadku, przewiduje się odroczenia terminu płatności składek, a także  rozkładanie ich na dogodne raty.

Ponadto, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa stosował będzie  m.in. odroczenia w płatnościach dotyczących umów sprzedaży i dzierżawy, bez stosowania opłat i odsetek za okres odroczenia oraz ulg w opłatach czynszu dzierżawnego wnoszonego przez producentów rolnych, którzy ponieśli szkody.

 

Ocena skali wsparcia

Przewiduje się, że pomocą zostanie objętych 2 855 tys. ha powierzchni użytków rolnych. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach potwierdza też, że susza rolnicza występuje na obszarze całej Polski. Zjawisko i konsekwencje suszy dotyczą wszystkich upraw objętych monitoringiem, czyli: rzepaku i rzepiku (31,57% powierzchni upraw), zbóż jarych (47,47% powierzchni upraw), roślin strączkowych (56,53% powierzchni upraw) i krzewów owocowych  (61,80% powierzchni upraw). W 2019 r. wystąpiły również szkody spowodowane przymrozkami wiosennymi (dotyczy to głównie upraw sadowniczych), a na południu kraju powodzie. W całej Polsce odnotowano także gwałtowne zjawiska atmosferyczne, takie jak: huragany, gradobicia i deszcze nawalne.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.gov.pl  www.iung.pulawy.pl
Foto aut.: Robert Gorczyński

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Upał będzie narastał [POGODA]

W nocy gorąco na zachodzie, północy i w centrum gdzie będzie od 20 do 23 stopni, a lokalnie na wybrzeżu do 24 stopni. Tym...

Nasz eksport zbóż poza UE zbliżył się do rekordu z poprzedniego sezonu

Od początku sezonu 2020/21 eksport wszystkich zbóż z Polski (poza UE) wynosi 3,34 mln ton i jest o 3% większy w stosunku do analogicznego...

W nocy na zachodzie i północy powyżej 20 stopni [POGODA]

Dziś wieczorem największa szansa na burze jest w rejonie Świnoujścia, Dziwnowa- tu już teraz wiadomo, że popada niemalże na pewno. W nocy wszystkie opady...

Śledź nas

22,339FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,790SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły