wtorek, 13 kwietnia, 2021

Rząd ogłosi Nowy Ład!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

– Już wkrótce ogłoszony zostanie rządowy program pod nazwą: „Nowy Ład” – powiedział Ryszard Bartosik Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas dzisiejszego (16 lutego br.) wideospotkania z rolnikami z powiatów konińskiego i słupeckiego organizowanego w ramach Wielkopolskich Forów Rolniczych. – Program ogłosi Premier Rządu Mateusz Morawiecki. Będą to nowe formy wsparcia dla różnych sektorów polskiej gospodarki na nowe otwarcie w czasie po pandemii. Znajdą się tam oczywiście propozycje pomocy dla rolników i rolnictwa. 

Czy to wystarczy?

W powyższym kontekście ministerialny Sekretarz Ryszard Bartosik przypomniał, że także do tej pory, Rząd i Ministerstwo Rolnictwa, realizowały programy, których adresatami byli rolnicy i mieszkańcy wsi. Wymienił tu m.in.: Program „500+”, wsparcie dla kół gospodyń wiejskich, OSP, wsparcie dla rolników i producentów rolnych dotkniętych skutkami COVID-19, dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego dla rolniczych rodzin w których są uczniowie, wypłaty zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia lub ograniczenia działalności szkół i przedszkoli. Ryszard Bartosik przypomniał też o Programie „Premia dla młodego rolnika” i różnych wcześniejszych programach wsparcia z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW. Wspomniał także o pomocy dotyczącej skutków suszy w latach 2018 i 2019 na którą przeznaczono ogółem około 4,5 miliarda złotych. Do bieżących palących problemów Sekretarz Ryszard Bartosik zaliczył też szkody hodowlane i rolnicze wywoływane przez ptasią grypę i ASF.

Jaka będzie przyszłość?

– Wczoraj zakończyliśmy konsultacje dotyczące krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej – podsumował swoje wystąpienie Sekretarz Stanu Ryszard Bartosik. – Plany Strategiczne poszczególnych państw członkowskich będą podstawą do planowania przyszłych funduszy dla rolnictwa. Zanim to nastąpi czeka nas okres przejściowy i przez obecne dwa lata, unijne finansowanie będzie na podobnym poziomie jak wcześniej. I dopiero po zakończeniu przejściowego okresu rozpocznie się realizacja założeń europejskiego Nowego Zielonego Ładu i nowych strategii, które obecnie także są intensywnie konsultowane.    

Wielkopolskie Fora Rolnicze cieszą się dużym zainteresowaniem rolników. Tegoroczna edycja rozpoczęła się  9 lutego i potrwa do 1 marca br. Patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. Więcej informacji na stronie internetowej WIR. 
 
Źródło: WIR
Foto: MRiRW 
 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Front w środę zacznie się cofać. Zwiastuje to duże ocieplenie [POGODA]

W nocy sucho z przejaśnieniami będzie od okolic Olsztyna po Grudziądz, Kaszuby, Piłę, Poznań, Ziemię Lubuską, Pomorze Zachodnie oraz miejscami od Sudetów po Leszno-...

Hodowcy wzywają Komisarza Wojciechowskiego. Bezmięsna dieta wbrew nauce!

W Europie i w Polsce, w wielu instytucjach i środowiskach rolniczych, toczy się burzliwa dyskusja na temat przyszłego kształtu unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Ważną...

Rynek wołowiny. Rok temu o takich cenach można było tylko pomarzyć

W kraju rynek wołowiny jest stabilny. Rok temu ceny wołowiny były niemal o 15% niższe niż obecnie. Z jednej strony to dobra nowina jednak...

Śledź nas

21,712FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły