piątek, 18 czerwca, 2021

Rząd dokapitalizuje Krajową Spółkę Cukrową

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W kolejną fazę weszły przygotowania do utworzenia Narodowego Holdingu Spożywczego – Polskiej Grupy Spożywczej. Na obecnym etapie Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym. Zmiany umożliwią m.in. połączenie spółek z branży rolno-spożywczej w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową S.A., która to zgodnie z rządowymi planami będzie bazą przyszłego holdingu.

Dokapitalizowanie KSC

W uzasadnieniu projektu Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego stwierdza, że dokapitalizowanie spółki przez Skarb Państwa umożliwi budowę Polskiej Grupy Spożywczej (NHS). A dzięki nowym rozwiązaniom, podmiotami uprawnionymi do objęcia akcji z prawem głosu – wpływającymi na działalność spółki – będą plantatorzy i pracownicy oraz Skarb Państwa. Przede wszystkim jednak zmiany umożliwić mają przeprowadzenie procesu konsolidacji spółek branży rolno-spożywczej w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową. Powyższe działanie zaliczono do projektów strategicznych określonych w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030. Natomiast udział rolników i producentów rolnych w nowej grupie ma przyczynić się do poprawy ich sytuacji na rynku poprzez skrócenie łańcuchów dostaw. Ma też zdaniem Rządu  pozytywnie wpłynąć na kształtowanie się uczciwej konkurencji i prowadzić do zwiększenia dochodów z działalności. Pozwoli również na tworzenie nowych miejsc pracy i ustabilizowanie zatrudnienia w sektorze rolno-spożywczym.

Teraz Sejm i Senat

Jak informuje Rada Ministrów RP, proponowane zmiany skonsultowano z przedstawicielami pracowników i plantatorów związanych z Krajową Spółką Cukrową S.A. i związkami zawodowymi. Teraz projekt znowelizowanej ustawy trafi do Sejmu i Senatu RP. 
Więcej informacji o przyszłym Narodowym Holdingu Spożywczym w naszym artykule pt.: „Powstaje Narodowy Holding Spożywczy (publ.: 14 stycznia br. link:  https://agroprofil.pl/aktualnosci/powstaje-narodowy-holding-spozywczy/ )

Źródło: Centrum Informacyjne Rządu
Foto: KSC S.A.

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Fluorescencyjne ziemniaki, które sygnalizują stres w roślinie

Czy da się wykryć stres u rośliny nie uszkadzając jej? Jak się okazuje istnieje taka możliwość. Zespół naukowców z Wydziału Rolnictwa, Żywności i Środowiska...

4,8 miliona ton żywności na śmietniku!

Dlaczego marnujemy aż 4,8 miliona ton żywności rocznie? Jak powstrzymać się od zbędnych zakupów jedzenia? Jak ograniczyć straty w rolnictwie i przetwórstwie? Czy są...

Gorąca noc na zachodzie i wybrzeżu [POGODA]

Po bardzo ciepłym, miejscami upalnym dniu noc już w całym kraju będzie ciepła. Najchłodniej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelskim, Podkarpaciu i wschodzie Mazowsza- tu...

Śledź nas

22,331FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły