poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

Rynek trzody. Konieczna państwowa interwencja

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W obecnej sytuacji gospodarczej producenci trzody chlewnej zaczynają zgadzać się poglądem, że to wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) i COVID-19 dyktują rynkowe ceny wieprzowiny. Mało tego, niepewność dotycząca spadku cen na rynku i obawy związane z panującymi obecnie wirusami zmuszają producentów świń do wstrzymania produkcji. 

Co z kredytami?

Rolnicy obawiają się też, że w związku z brakiem możliwości zwiększenia produkcji i dalszego rozwoju, ostatecznie stracą oni możliwość wywiązywania się ze zobowiązań, czyli w wielu przypadkach z kredytów inwestycyjnych lub z wdrażania dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich..

Ludzie nie mają pieniędzy! 

Dodajmy, że w ocenie rolników duży wpływ na pogorszenie się cen wieprzowiny ma także spadek popytu na nią w gospodarstwach domowych. Prognozuje się, że konsumpcja wieprzowiny może obniżyć się na rzecz mięsa drobiowego, które jest tańsze niż mięso wieprzowe.

COVID-19 w ubojniach?

Producenci trzody chlewnej boją się też ewentualnego pojawienia się choroby Covid-19 w ubojniach i w zakładach mięsnych, co mogłoby wywołać dodatkowe zaburzenia na rynku.

Dramatu dopełnia sytuacja w Niemczech gdzie jak wiemy potwierdzono przypadki występowania ASF. Efektem tego są  drastyczne spadki cen skupu żywca wieprzowego i powstanie nadwyżki produkcji w tym kraju. Sytuacja ta mocno wpływa na obniżenie cen tucznika w Polsce. 

Wniosek o państwową interwencję

W związku z powyższym, w dniu 23 listopada 2020 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o podjęcie natychmiastowej państwowej interwencji na rynku wieprzowiny. Zawnioskowano też o podjęcie działań na forum Unii Europejskiej zmierzających do okresowego (na czas pandemii), wstrzymania kontroli i biegu spraw w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Szczególnie tych związanych z realizacją rolniczych zobowiązań w ramach PROW. 

Źródło: KRIR
Foto: Pixabay  

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

USDA koryguje w dół światowe zapasy zbóż przed nowym sezonem

Sezon 2020/21 na rynku zbóż jeszcze trwa, a najnowsze amerykańskie szacunki zapowiadają, że w kolejny sezon wkroczymy z jeszcze mniejszymi zapasami. Amerykański Departament Rolnictwa...

Rynek wieprzowiny. Bez zmian i bez nadziei na lepsze jutro

“Trzeba mieć nerwy ze stali, żeby utrzymać się w tym biznesie. Ja nie mam, dlatego musiałem porzucić to co kocham, żeby móc godnie żyć”-...

Ceny drobiu pną się w górę!

Tuszki kurczaków podrożały o kilkadziesiąt groszy ale rownież ceny indyków po ostatniej stagnacji poszybowały w górę. Zapowiedź luzowania obostrzeń w niektórych krajach może stać...

Śledź nas

21,695FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły