piątek, 18 czerwca, 2021

Rynek drobiu. Brexit hamuje odrabianie strat

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Sektor drobiarski po ciężkim roku z obostrzeniami dotyczącymi pandemii Covid-19 nadal zmaga się z wieloma problemami. Rok temu o tej porze Wielka Brytania była drugim największym importerem drobiu z Polski. Obecnie kraj ten spadł na czwarte miejsce w rankingu najpoważniejszych odbiorców polskiego mięsa drobiowego. Przypuszczenia Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz wskazują, że eksport może być jeszcze mniejszy niż do tej pory. Zdaniem izby bezpośrednią przyczyną obecnej sytuacji jest rosnąca konkurencję na Wyspach i powolną utratę uprzywilejowanej pozycji dawnych, brytyjskich partnerów w ramach UE, jak Polska na rzecz takich państw jak na przykład Ukraina.

Mieszane odczucia 

Na rynku krajowym wylęgi kurcząt rzeźnych osiągnęły rekordowy poziom. Marzec 2021 był najlepszy ze wszystkich marców w historii.  Niestety wcześniejsza słaba produkcja odcisnęła swoje piętno w związku z tym spadek wylęgów po trzech miesiącach nowego roku wynosi niemal 17 proc. Tymczasem wylęgi kur nieśnych nadal pokazują zwiększanie pogłowia. W przypadku cen oferowanych w skupach nie zauważono znacznych zmian. Stawki od kilku tygodni zachowują w miarę stabilny poziom.

Po ile brojler, a po ile tuszka?

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w minionym raporcie na rynku krajowym odnotowano rozbieżne kierunki cen.

źródło: ZSRiR

Według danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w dniach 25.04 -02.05.2021 rtuszki kurcząt patroszonych zbywano średnio po 6,86 zł/kg, o 5,4 % więcej niż przed tygodniem. Natomiast cenatuszek indyków zaliczyła drastyczny spadek cen. Cena w skupie wyniosła 9,86 zł/kg. 

Cena za kilogram brojlera  wzrosła o 2,1%. W skupie uzyskać było można ok. 3,86 zł/netto. Była to cena o 8 gr/kg wyższa w porównaniu do poprzedniego notowania. 

Kaczki kolejny raz z rzędu notują delikatną korektę spadkową. W skupie za kilogram kaczki można było uzyskać ok. 4,74 zł/kg.

Ceny w skupie indyków kontynuują wzrosty z zeszłego tygodnia. Za indory dostawcy uzyskiwali przeciętnie 5,90 zł/kg a w przypadku indyczków cena 5,93 zł/kg

źródło: gov.pl
kowr.pl

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

4,8 miliona ton żywności na śmietniku!

Dlaczego marnujemy aż 4,8 miliona ton żywności rocznie? Jak powstrzymać się od zbędnych zakupów jedzenia? Jak ograniczyć straty w rolnictwie i przetwórstwie? Czy są...

Gorąca noc na zachodzie i wybrzeżu [POGODA]

Po bardzo ciepłym, miejscami upalnym dniu noc już w całym kraju będzie ciepła. Najchłodniej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelskim, Podkarpaciu i wschodzie Mazowsza- tu...

Podróbki na cenzurowanym

Europol wraz z instytucjami wspomagającymi zabezpieczył nielegalne środki ochrony roślin o wartości 80 milionów euro. 1 203 tony nielegalnych pestycydów o łącznej wartości niemal 80 milionów...

Śledź nas

22,330FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły